Գերմանիայում ադրբեջանցի ընտանիքի արտաքսումը դրամայի է վերածվել: Ինչպես հաղորդում է haqqin.az-ը՝ վկայակոչելով գերմանական ԶԼՄ-ները, Գյուտերսլո շրջանի վարչական ադմինիստրացիան որոշում էր կայացրել արտաքսել ադրբեջանցի ընտանիքին: Այս շրջանի վարչակազմի ղեկավար Սվեն-Գեորգ Ադենաուերի խոսքով՝ իշխանություններն ակնկալում էին, որ ընտանիքը կդիմադրի արտաքսմանը, ուստի հունվարի 18-ի գիշերը գերմանական միգրացիոն ծառայության աշխատակիցներն ոստիկանության ուղեկցությամբ գնացել էին ադրբեջանցի ընտանիքի ապաստարան: Ադենաուերն հայտնել է, որ ադրբեջանցի այս ընտանիքը բազմիցս արտաքսվել էր Գերմանիայից, սակայն ամեն անգամ անօրինական կերպով հետ էր վերադարձել: Այս անգամ իշխանությունները որոշել էին վերջնականապես արտաքսել ընտանիքին, քանի որ նման որոշում էր կայացրել գերմանական դատարանը:
Միգրացիոն ծառայության աշխատակիցները ոստիկանների ուղեկցությամբ 03:30-ի ժամանել էին ապաստարան, որտեղ թաքնվում էին միգրանտները՝ ընտանիքի հայրը, նրա կինը, նրանց երկու մեծահասակ դուստրերը եւ ընտանիքի հյուրը: Սակայն ընտանիքը դաժան դիմադրություն է տվել եւ կարողացել է խլել ոստիկաններից մեկի զենքը: Արդյունքում մի քանի կրակոց է արձակվել: Ոստիկանությունը ստիպված է եղել փախչել ապաստարանից: Ադրբեջանցի ընտանիքի անդամներին հաջողվել է պատանդ վերցնել ոստիկաններից մեկին եւ միգրացիոն ծառայության աշխատակցին:
Տեղական ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ գերմանական դատարանի կողմից որոշում էր կայացվել արտաքսել այս ընտանիքի 53-ամյա հորն ու նրա 49-ամյա կնոջը: Նրանց դուստրերին գերմանական իշխանությունները թույլ էին տվել մնալ երկրում, եւ արտաքսման մասին որոշումը նրանց չէր վերաբերվում:
Ադրբեջանցիների՝ պատանդներ վերցնելուց հետո դեպքի վայր էր ժամանել ոստիկանության հատուկ նշանակման ծառայությունը, ինչից անմիջապես հետո ադրբեջանցիները հանձնվել են իշխանություններին: Ընտանիքի հայրը, նրա դուստրերից մեկը եւ հյուրը ոստիկանության բաժանմունք են: Ընտանիքի մայրը գտնվում է հիվանդանոցում, քանի որ մինչ այդ դանակով վնասվածք էր հասցրել ինքն իրեն: Այժմ ընտանիքին հոգեբանական օգնություն է ցուցաբերվում:
Տեղեկացվում է, որ դեռեւս 2000-ականների սկզբին ընտանիքի անդամները դիմել էին Գերմանիայի իշխանություններին՝ քաղաքական ապաստան ստանալու համար, սակայն մերժում էին ստացել եւ լքել երկիրը: Մի քանի տարի անց նրանք կրկին դիմել էին քաղաքական ապաստան ստանալու խնդրանքով եւ կրկին մերժում էին ստացել, ընդ որում՝ արդեն դատական կարգով:

В Германии депортация азербайджанской семьи обернулась драмой с захватом заложников и стрельбой.
Как сообщает haqqin.az со ссылкой на немецкие СМИ, администрация округа Гютерсло настаивала на депортации азербайджанской семьи. По словам администратора этого района Свена-Георга Аденауэра, власти ожидали, что семья будет сопротивляться депортации, и поэтому ночью 18 января сотрудники миграционной службы Германии отправились в убежище азербайджанской семьи в сопровождении сотрудников органов безопасности и полиции.
Аденауэр заявил, что эта азербайджанская семья уже неоднократно была депортирована из Германии, но каждый раз незаконными путями возвращалась в эту страну. В этот раз власти были решительно настроены депортировать эту семью окончательно, потому что такое решение принял немецкий суд. Сотрудники миграционной службы в сопровождении полицейских в 03:30 прибыли в убежище, где прятались мигранты. Там они обнаружили главу семейства, его жену, двоих совершеннолетних дочерей и одного гостя. Однако семья оказала им ожесточенное сопротивление и смогла завладеть оружием одного из полицейских. В результате были произведены несколько выстрелов. Полицейские были вынуждены бежать из этого приюта. Члены азербайджанской семьи смогли захватить в заложники одного полицейского и одного сотрудника миграционной службы, после чего заняли оборону в доме. Согласно информации местных СМИ, немецким судом было принято решение о депортации 53-летнего главы этой семьи и его 49-летней жены. Их дочерям власти Германии разрешили пребывание в стране, и решение о депортации их не касалось.
После того как были захвачены заложники, на место происшествия был вызван полицейский спецназ. Сразу вслед за тем азербайджанцы сдались властям. В полицейский участок были доставлены глава семьи, одна из его дочерей и их гость. Жена главы семьи была помещена в больницу, так как до того она нанесла себе ножевое ранение. Сейчас членам семьи оказывают помощь психологи. Сообщается, что еще в начале 2000-х ее члены обратились к властям Германии за получением политического убежища, однако в этом им было отказано, и они покинули страну. Через несколько лет они вновь попросили политического убежища, но вновь получили отказ, причем уже в судебном порядке.