ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդականներ Բեն Ռոդսը եւ Սամանթա Փաուերը ներողություն են խնդրել Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու համար, հաղորդում է Politico-ն:
Նրանք նշել են, որ ԱՄՆ վարչակազմը չափից շատ էին անհանգստանում, որ կարող է վիրավորել Թուրքիային:
«Դա սխալ էր: Մենք պետք է ճանաչեինք Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասել է Բեն Ռոդսը, որն Օբամայի վարչակազմում զբաղեցրել է ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի տեղակալի պաշտոնը:
«Ես ներողություն եմ խնդրում: Ես ցավում եմ, որ մենք հիասթափեցրինք այդքան մեծ թվով ամերիկահայերի»,- իր հերթին ընդգծել է Օբամայի օրոք ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպան աշխատած Սամանթա Փաուերը:
Օբամայի օգնականները այս մասին հայտարարել են այս շաբաթ՝ պատասխանելով համացանցային հաղորդումներից մեկի ժամանակ հանդիսատեսի հարցին:
«Նրանց հայտարարություններն անսովոր կերպով անկեղծ էին՝ հաշվի առնելով խնդրի զգայուն լինելը, որը տարիներ շարունակ անհանգստացրել է ԱՄՆ նախագահներին:
Պատմաբանները նշում են, որ 1915-ին սկիզբ առավ մոտ 1,5 մլն հայերի կոտորածները: Ցեղասպանությունը տեղի ունեցավ Օսմանյան Կայսրության փլուզման եւ Առաջին համաշխարային պատերազմի տարիներին: Թուրքիայի առաջնորդները հերքում են, որ իրենց երկրի հիմնադիր հայրերը կարող էին ցեղասպանություն իրականացնել՝ պնդելով, որ հայերի սպանությունները կազմակերպված բնույթ չեն կրել: Ամերիկացի, եվրոպացի պատմաբանների մեծամասնությունը համաձայն չէ թուրքերի հետ:
Թուրքիայի առաջնորդները երկար տարիներ զգուշացնում են, որ ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու դեպքում թուրք-ամերիկյան հարաբերությունները լուրջ վնաս կկրեն, ինչը կարող է հանգեցնել նրան, որ ԱՄՆ-ը կկորցնի իր ռազմակայանը Թուրքիայի հարավում: Մազմաթիվ եվրոպական երկրներ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը»,- նշել է Politico-ն:
Պարբերականի փձոխանցմամբ, 2008-ին լինելով ԱՄՆ նախագահի թեկնածու, Բարաք Օբաման խոստացել էր պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը. «Նա այդ քայլն անելու բազմաթիվ շանսեր է ունեցել, այդ թվում 2015-ին, երբ նշվում էր այդ գազանությունների 100-րդ տարելիցը:
«Ամեն տարի մի պատճառ էր լինում: Թուրքիան կարեւոր նշանակություն էր ունենում մեր ուշադրության տակ գտնվող որեւէ հարցում, կամ Թուրքիայի եւ Հայաստանի իշխանությունների միջեւ երկխոսություն էր ընթանում անցյալի վերաբերյալ: Անկեղծ ասած, կարծում եմ՝ այս ամենի դասն այն էր, որ պետք է դա անել առաջին տարում, եթե չարեցիր՝ ամեն տարի է՛լ ավելի է բարդանալու»,- ընդգծել է Ռոդսը:
Փաուերն իր հերթին կարծիք է հայտնել, որ Էրդողանը կարողացել է «խաղացնել» ամերիկյան վարչակազմին: Նա, այնպես էր կարողանում ներկայացնել, որ եթե Օբաման «ցեղասպանություն» բառն արտասանի, այդ քայլով կկանգնեցնի Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ մերձեցման փորձերը:
Նրա խոսքով՝ Օբաման միշտ մտածում էր, որ կարող է կատարել իր նախընտրական խոստումը եւ իրեն լավ զգալ ամերիկահայերի առաջ. «Բայց հետո՞, արդյոք դա չէ՞ր խոչընդոտի հայ-թուրքական դիվանագիտական երկխոսությանը, որը գուցե ավելի հեռանկարային լիներ: Ես կարծում եմ՝ նա իսկապես հավատում էր, որ դա կարող է հակառակ ազդեցությունն ունենալ, որովհետեւ դա էին նրան ասում տարածաշրջանն ուսումնասիրող մարդիկ»,- ընդգծել է Սամանթա Փաուերն ու հավելել. «Վերջնարդյունքում ԱՄՆ պաշտոնատար անձինք չեն կարողանում հավատարիմ լինել իրենց խոստմանը, որը վերաբերում է անցյալի վերաբերյալ ճշմարտությանը: Պարզապես ասա ճշմարտությունը, երկարաժանմկետ առումով դա ավելի անվտանգ է»:
«Ամերիկահայերը խորը հիասթափված էին, որ Օբաման չկատարեց իր խոստումը: Ռոդսի եւ Փաուերի մեկնաբանությունները շատ քիչ են մխիթարում նրանց, որովհետեւ նրանք կարծում են, որ հիմա արդեն շատ ուշ է»,-գրում է պարբերականը:
«Սա այն հարցն է, որը պետք է ուղղել պաշտոնավարման ժամանակ: Ես կարծում եմ, որ այն, ինչ հիմա իրենք ասում են, այն ժամանակ լավ էլ հասկացել են»,-ընդգծել է Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Նա նաեւ հավելել է, որ կա եւս մեկ մարդ, ում շուրթերից կցանկանար նման խոսեր լսել. «Նախագահ Օբաման պետք է բացատրի, թե ինչու չկատարեց իր խոստումը: Եվ ես կարծում եմ՝ նա պետք է մեզնից ներողություն խնդրի, նա պետք է ներողություն խնդրի ամերիկացիներից»:

Ben Rhodes and Samantha Power, two top aides to former U.S. President Barack Obama, said his administration failed by not officially declaring that the mass slaughter of Armenians roughly 100 years ago constituted genocide, reported Politico. They said Obama’s administration was too worried about offending Turkey.
“It was a mistake,” said Ben Rhodes, who served as a deputy national security adviser in the Obama administration. “We should have recognized the Armenian genocide.”
“I’m sorry,” added Samantha Power, Obama’s ambassador to the United Nations. “I’m sorry that we disappointed so many Armenian Americans.”
The two shared their regrets earlier this week in response to an audience question during an episode of a podcast.
“Their statements were unusually frank given the sensitivity of an issue that has bedeviled U.S. presidents for years,” Politico noted, in particular. “Turkish leaders have warned for years that official U.S. recognition of an Armenian genocide would inflict grave harm on their relationship with Washington, potentially including ending U.S. access to a military base in southern Turkey. Several European countries have formally recognized the massacre as a genocide, usually drawing diplomatic retaliation from Turkey.
“As a presidential candidate in 2008, Obama promised that he would formally recognize an Armenian genocide as historical fact. But as president, he passed up multiple chances to do so, including in 2015, when Armenians marked the 100th anniversary of the atrocities.”
“Every year there was a reason not to,” Rhodes explained. “Turkey was vital to some issue that we were dealing with, or there was some dialogue between Turkey and the Armenian government about the past.”
“Frankly, here’s the lesson, I think, going forward: Get it done the first year, you know, because if you don’t it gets harder every year in a way,” Rhodes added.
Power, for her part, suggested that the U.S. administration was “played a little bit” by Turkish leader Recep Tayyip Erdogan and others invested in delaying a genocide declaration.
Erdogan and others would hold out the possibility that by uttering the word “genocide” Obama might derail ongoing attempts at rapprochement between Turkey and Armenia.
Power insisted that the former president meant well and always was considering the bigger picture.
Obama is a “consequentialist,” Power said. “He always thought, ‘OK, I could feel good, I could meet a campaign promise and deliver for the Armenian Americans to whom I’ve made this promise. And then what? What if it sets back this thing [the diplomatic dialogue] that could be much more promising?’ I think he really believed that it could have that perverse effect, because he was told that by people who studied the region and knew the region.”
Ultimately, U.S. officials won’t be able to keep tip-toeing around the truth of what happened, Power added.