Մեծ Բրիտանիան կարող է  հասնել Brexit-ի հարցով հատուկ պայմաններով առեւտրային համաձայնագրի կնքմանը։ Այս մասին BBC-ին տված հարցազրույցում հայտնել է  Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը:
Պատասխանելով զրուցակցի հարցին՝  կարող է արդյոք Բրիտանիան Brexit-ի հարցով հատուկ գործարք կնքել, Ֆրանսիայի նախագահը պատասխանել է. «Այո, բայց այդ հատուկ ուղին պետք է համապատասխանի ընդհանուր շուկային եւ մեր համատեղ շահերին»:
Մակրոոնը նաեւ ընդգծել է, որ Լոնդոնի համար եվրոպական միասնական շուկային հասանելիությունը «կպահանջի ներդրում կատարել Եվրամիության բյուջեում», ինչպես նաեւ Եվրամիության չորս ազատությունների ընդունում, այդ թվում` Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիների ազատ տեղաշարժը, որի դեմ հանդես է գալիս Բրիտանիան:
Պաշտոնական բանակցությունները Լոնդոնի եւ Բրյուսելի միջեւ  այն պայմանների շուրջ, որով Մեծ Բրիտանիան ԵՄ-ից պետք է դուրս գա, մեկնարկել է 2017 թվականի հունիսի 19-ին՝ այս հարցի շուրջ Միացյալ Թագավորությունում կայացած հանրաքվեի արդյունքում եվրոինտեգրման հակառակորդների 51․9 տոկոսով տարած հաղթանակից մեկ տարի անց։ Brexit-ը տեղի կունենա 2019 թվականի մարտի 29-ին։

French President Emmanuel Macron has warned that Britain will not be able to 'cherry-pick' the parts of the EU it prefers following Brexit, Daily Mail reported.
Although the leader opened the door to a bespoke trade deal with the UK, he insisted full access to the single market without accepting its rules was 'not feasible'.
In an interview with Andrew Marr he was asked whether a special trade agreement with Britain was possible. He explained that while it was on the cards Britain would have to first accept certain 'preconditions' in order to benefit from the single market.
He said: "Sure, but ... this special way should be consistent with the preservation of the single market and our collective interests.
"And you should understand that you cannot, by definition, have the full access to the single market if you don't tick the box."