Ճապոնիայի կառավարությունը դեմ է հանդես գալիս Կորեայի Ժողովրդա-Դեմոկրատական Հանրապետության (ԿԺԴՀ) հետ միայն «լարվածության ժամանակավոր թուլացման համար» երկխոսության վերսկսմանը: Այս մասին հայտարարել է Ճապոնիայի ԱԳՆ ղեկավար Թարո Կոնոն՝ ելույթ ունենալով ազգային խորհրդարանի նիստի բացմանը, հաղորդում է «ՏԱՍՍ»- ը:
«Կարծիք կա, որ Հյուսիսային Կորեան պետք է հնարավորինս շուտ երկխոսություն սկսի: Սակայն առանց ճնշման երկխոսությունը չի կարող այս երկրին դրդել դադարեցնել միջուկային զենքի զարգացումը, որը բացահայտ հայտարարում է իր միջուկային ուժերի ստեղծման ավարտի մասին: Չի կարելի բանակցություններ վարել լարվածության ժամանակավոր թուլացման համար՝ փաստացիորեն համաձայնելով Հյուսիսային Կորեայի միջուկային սպառազինման հետ»,- նշել է նախարարը:
Նա նաև ընդգծել է Փհենյանի վրա տնտեսական պատժամիջոցների միջոցով ճնշում գործադրելու անհրաժեշտությունը. «Հյուսիսային Կորեան պետք է հասկանա, որ եթե նա շարունակի զարգացնել միջուկային զենքն ու հրթիռները, ապա այնտեղ գոյություն ունեցող ռեժիմը ապագա չունի»:
Ճապոնիան մտադիր է հասնել Հյուսիսային Կորեայի քաղաքականության փոփոխության եւ հրթիռամիջուկային ծրագրից հրաժարման

The Government of Japan opposes the immediate resumption of dialogue with North Korea only “for the sake of temporarily easing tensions.” This was stated by the head of the Japanese Foreign Ministry Taro Kono, speaking at the opening session of the national parliament, TASS reports.
According to him, North Korea needs to enter into a dialogue as soon as possible. However, dialogue without pressure cannot push this country to denuclearization, which openly declares the completion of the formation of its nuclear forces. Kono said that it is impossible to negotiate with North Korea for the temporary easing of tension, in reality agreeing with the fact of the country having nuclear weapons.
The minister noted that it’s necessary to continue exerting powerful pressure on Pyongyang using economic sanctions. According to Kono, North Korea must understand that the regime existing there has no future if it continues to develop nuclear weapons and missiles.