ԿԺԴՀ-ն ԱՄՆ մայրցամաքային մասում թիրախների դեմ «մի քանի ամսից» կկարողանա միջուկային հարված հասցնել: Այս մասին CBS-ին տված հարցազրույցում ասել է Կենտրոնական հետախուզական վարչության տնօրեն Մայքլ Պոմպեոն՝ պատասխանելով այն հարցին, թե երբ Կիմ Չեն Ընը ԱՄՆ մայրցամաքային մասում կկարողանա միջուկային հարված հասցնել, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Հաղորդման վարող Նորա О'Դոնելը նկատել է, որ նման գնահատականներ նա տվել էր ավելի քան 6 ամիս առաջ:
«Այո, դա ճիշտ է: Կուզենայի ասել մեկ տարի հետո: ԱՄՆ կառավորությունը անընդհատ աշխատում է, որն այդ պահը որքան հնարավոր է ուշ գա»:
Պոմպեոի խոսքով՝ ԱՄՆ հետախուզության համար անցյալ տարվա սեպտեմբերի 3-ին Փհենյանում անցկացված վեցերորդ միջուկային փորձարկումն անակնկալ չէր: «Մենք գիտեինք, որ այն պատրաստվում է», - ասել է ԿՀՎ տնօրենը: - Հյուսիսային Կորեայի միջուկային զենքի ծրագիրը ակտիվորեն իրականացվում եւ ընդլայնվում է: Մարտագլխիկները դառնում են ավելի հզոր եւ հուսալի: Այս ամենը մենք ներկայացնում ենք նրանց, ովքեր քաղաքական որոշումներ են կայացնում»:
Ըստ Ամերիկացի գիտնականների ֆեդերացիայի միջուկային տեղեկատվության ծրագրի տնօրեն Հանս Քրիստենսենի եւ նրա գործընկեր Ռոբերտ Նորիսի գնահատականների՝ Փհենյանը կարող է ունենալ 10-20 միջուկային մարտագլխիկ: Նրանց մեծ մասը 10-ից 20 կիլոտոննա հզորություն ունեն:

КНДР будет способна нанести ядерный удар по целям на континентальной части США «через несколько месяцев». Об этом заявил в интервью телекомпании CBS директор Центрального разведывательного управления Майкл Помпео отвечая на вопрос, когда Ким Чен Ын будет способен нанести ядерный удар по континентальной части США», передает ТАСС
Ведущая программы Нора О'Доннелл заметила, что с такими же оценками он выступал более чем полгода назад. «Да, это правда, - сказал Помпео. - Хотелось бы ответить, что через год… Правительство США неустанно работает над тем, чтобы этот момент наступил как можно позднее».
По словам Помпео, для разведки США не стало неожиданностью проведенное Пхеньяном 3 сентября прошлого года шестое ядерное испытание. «Мы знали, что оно готовится, - сказал директор ЦРУ. - Программа создания Северной Кореей ядерного оружия активно реализуется и расширяется. Боеголовки становятся все более мощными и надежными. Обо всем этом мы докладываем тем, кто принимает политические решения».
Согласно оценкам директора программы ядерной информации в Федерации американских ученых Ханса Кристенсена и его коллеги Роберта Норриса, Пхеньян может иметь в своем распоряжении от 10 до 20 ядерных боеголовок. Большинство из них - заряды мощностью от 10 до 20 килотонн.