Գերմանիայի Քյոլն քաղաքում տեղի է ունեցել Հրանտ Դինքի հիշատակին նվիրված միջոցառում։
Ինչպես տեղեկանում ենք Ստամբուլի հայկական «Ակոս»-ից, Քյոլնում Դինքի հիշատակի միջոցառմանը մասնակցել են Թուրքիայի եւ Գերմանիայի հայտնի մտավորականներ եւ քաղաքական գործիչներ։
Միջոցառման ժամանակ խոսքով հանդես է եկել Գերմանիայի Կանաչների կուսակցության համանախագահ Ջեմ Օզդեմիրը՝ հայտարարելով, որ Դինքին սպանել է թուրքական պետությունը։
«Դինքի սպանությամբ Թուրքիայում ժամանակը հետ գնաց։ Թուրքիայում հիմա նույնիսկ մամուլն ազատ չէ»,-ասել է Ջեմ Օզդեմիրը։
Թուրք հայտնի իրավապաշպան Ռագըփ Զարաքօլուն իր հերթ նշել է, որ Դինքի սպանությունը կազմակերպողները մի բան հաշվի չէին առել, որ Դինքի սպանությունը Թուրքիայի հասարակության մոտ խղճի պայթյուն կառաջացնի։ «Այս առումով Հրանտ Դինքն իր մահով Թուրքիայում շատ բան փրկեց»,-ասել է Զարաքօլուն։

A Hrant Dink remembrance event, which was devoted to the 11th anniversary of the assassination of this Istanbul Armenian journalist, was held in Cologne, Germany.
The commemoration brought together well-known intellectuals and politicians from Turkey and Germany, according to Agos Armenian weekly of Istanbul, Turkey.
In his remarks at the event, German Turk Cem Özdemir, who co-chairs of the left-wing Alliance 90/The Greens party of Germany, stated that Dink was killed by the Turkish state.
“With Dink’s murder, time went backwards in Turkey,” Özdemir said, in particular. “Even the press isn’t free now in Turkey.”
Renowned Turkish human rights activist Ragıp Zarakolu, for his part, noted that the planners of Dink’s murder had not taken into account that the murder would cause a burst of conscience among Turkish society.