ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունվարի 23-ին Փարիզում հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ֆրանսուա դը Ռյուժիի հետ:
ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ՀՀ նախագահը շնորհավորել է Ֆրանսուա դը Ռյուժիին այդ բարձր պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ եւ մաղթել հաջողություններ: Սերժ Սարգսյանը մեծապես կարեւորել է միջխորհրդարանական հարաբերությունները, որոնք, նրա համոզմամբ, լավագույնս լրացնում են միջպետական հարաբերությունների օրակարգը:
Հանրապետության Նախագահը դրվատանքով է խոսել Հայաստան-Ֆրանսիա միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի գործունեության մասին` ուղղված հայ-ֆրանսիական կապերի ամրապնդմանը: Այդ գործունեությունը, ըստ նախագահի, դրսեւորվում է նաեւ պատգամավորների Հայաստան այցերի ժամանակ երկրի մասին ճիշտ պատկերացումների ձեւավորմամբ եւ համապատասխան տեղեկատվության տարածմամբ, որը թույլ է տալիս Ֆրանսիայում առավել ամբողջական եւ օբյեկտիվ պատկերացում կազմել Հայաստանի մասին:
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման գործում Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի գործունեությունը, որը, նախագահի խոսքով, համահունչ է Ֆրանսիայի՝ մարդու իրավունքների առաջամարտիկ երկրի համբավին։ Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են խոսել նաեւ հայ-ֆրանսիական սերտ համագործակցության մասին բազմակողմ հարթակներում` միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների շրջանակներում:
Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի ջանքերը ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ՝ այդ համատեքստում կարեւորելով ֆրանսիացի խորհրդարանականների այցերը Արցախ, ինչը, նրա կարծիքով, անգնահատելի նպաստ է բերում Արցախի խնդրի արդարացի կարգավորման գործին, բացահայտում` Արցախի վերաբերյալ Ադրբեջանի կողմից տարածվող կեղծիքը:
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ Ֆրանսուա դը Ռյուժին անդրադարձել են նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին եւ շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումից հետո դրանց հետագա զարգացմանը:

Президент Армении Серж Саргсян в рамках рабочего визита в Париж 23 января провел встречу с председателем Национального Собрания Франции Франсуа де Рюжи.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, президент поздравил Франсуа де Рюжи с избранием на высокий пост и пожелал успехов. Серж Саргсян отметил важность межпарламентских отношений, которые, по его убеждению, прекрасно дополняют повестку межгосударственных отношений.
Президент республики с удовлетворением отметил деятельность межпарламентской группы дружбы Армения-Франция, направленную на укрепление армяно-французских отношений. Эта деятельность, по словам президента, проявляется  посредством формирования правильных представлений  в ходе визитов депутатов в Армению и передаче соответствующей информации, которая позволяет  составить во Франции наиболее объективное и полное представление об Армении.
Серж Саргсян высоко оценил деятельность НС Франции в вопросе международного признания и осуждения Геноцида армян, что созвучно авторитету Франции как защитника прав человека. Собеседники с удовлетворением отметили сотрудничество на международных площадках, с парламентских организациях.
Президент Саргсян высоко оценил роль Франции как сопредседателя Минской группы ОБСЕ и усилия в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта. В этом контексте была отмечена важность визитов французских депутатов в Арцах, что, по мнению главы государства, вносит неоценимый вклад в дело справедливого урегулирования, выявляет ложь, распространяемую Азербайджаном об Арцахе.