Մենք լրջորեն ենք տրամադրված և հանձնառու ենք շարունակելու մեր համակարգային և հետևողական ամենօրյա աշխատանքը կոռուպցիայի ախտն արմատախիլ անելու ուղղությամբ: Այս մասին, այսօր՝ հունվարի 24-ին, ԵԽԽՎ-ում իր ելույթի ժամանակ նշել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Եվրոպայի խորհրդին անդամակցելուց ի վեր մենք ականջալուր ենք եղել մեր գործընկերների թե՛ քաջալերանքին, թե՛ քննադատությանը։ Կասկած չունեմ, որ թե՛ մեկը, թե՛ մյուսը իրենց նպաստն են բերել Հայաստանի առաջընթացին:
Այս ողջ ընթացքում մենք սերտորեն համագործակցել ենք Վենետիկի հանձնաժողովի հետ, որի փորձագիտական կարծիքի հիման վրա լրամշակվել էր սահմանադրական բարեփոխումների փաթեթը։ Փոխվստահության մթնոլորտում արդյունավետ այս աշխատանքը շարունակվում է առ այսօր՝ բարեփոխված Սահմանադրության ներքո բազմաթիվ նոր օրենսդրական լուծումները կյանքի կոչելու գործընթացում։ Դա լավագույնս դրսևորվեց Հայաստանի ընտրական նոր օրենսգրքի քննարկումների ժամանակ, որն ընդունվեց տարբեր քաղաքական ուժերի մասնակցությամբ՝ թափանցիկ և ներառական գործընթացի արդյունքում:
Մենք անգամ դիմեցինք աննախադեպ քայլի՝ օրենքում ամրագրելով քվեարկողների կողմից ստորագրված ընտրացուցակների հրապարակման պահանջ: Դա, ինչպես գիտեք, ընդունված պրակտիկա չէ, հատկապես անհատական տվյալների պաշտպանության տեսանկյունից: Սակայն մենք դա արեցինք՝ ընտրությունների հանդեպ հանրության առավել բարձր վստահությունն ապահովելու համար։
Նոր ընտրական օրենսգրքի կենսունակությունը լավագույնս դրսևորվեց 2017 թվականի ապրիլի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, որին հրավիրված մեծ թվով դիտորդական առաքելությունների թվում էր նաև այս Վեհաժողովի պատվիրակությունը։
Հարկ եմ համարում ընդգծել, որ ընտրական նոր օրենսգրքի շնորհիվ Ազգային ժողովում այժմ հատկացված են պարտադիր տեղեր ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների համար: Դա ևս մեկ քայլ է առավել մասնակցային կառավարում ապահովելու ուղղությամբ:
Այժմ բարեփոխման ընթացքում են դատական, քրեական, քրեական դատավարության օրենսգրքերը, հանրաքվեի ու սահմանադրական դատարանի մասին օրենքները։ Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ իրավունքի գերակայության երաշխավորումը հնարավոր է միայն արդյունավետ, անկախ, կոռուպցիոն ռիսկերից զերծ դատաիրավական համակարգի պայմաններում։
Այս համատեքստում մենք կարևորում ենք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դերը, որի որոշումներն ու վճիռները կարևոր նշանակություն են ունենում մեր երկրում արդարադատության որակի բարձրացման առումով: ՄԻԵԴ-ի որոշումների հիման վրա կատարել ենք մի շարք օրենսդրական բարեփոխումներ, կատարելագործել ենք իրավակիրառ պրակտիկան: Սրանք կարևոր քայլեր են մեր երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ամրապնդելու ուղղությամբ: Մեր այդ աշխատանքն աննկատ չի անցնում. ՄԻԵԴ-ի վճիռները պատշաճ և հետևողական կատարելու հարցում Հայաստանի Հանրապետությունը Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների առաջատարներից մեկն է:
Հավատացած ենք, որ մարդու իրավունքների պատշաճ երաշխավորումն ու ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդումը չեն կարող արդյունավետ լինել` առանց կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքարի: Կոռուպցիայի դեմ պայքարը պետք է գերակայություն հանդիսանա հասարակական և քաղաքական բոլոր շերտերում։ Այս առումով Հայաստանի Հանրապետությունը նոր որակի գործիքակազմ է նախատեսել: Մասնավորապես, նախորդ տարվա կեսերին խորհրդարանը միաձայն ընդունեց մի քանի օրենքներ, որոնցով երկրում առաջին անգամ ստեղծվում է միջազգային բոլոր չափանիշներին համապատասխանող կոռուպցիայի կանխարգելման մարմին։ Այն կսկսի գործել այս տարվանից, և դրա անդամները կընտրվեն խորհրդարանի կողմից: Նույն հակակոռուպցիոն փաթեթի շրջանակում ընդունվեց ազդարարման համակարգի և ազդարարների պաշտպանության օրենքը: Մենք նաև քրեականացրել ենք ապօրինի հարստացումը: Մենք լրջորեն ենք տրամադրված և հանձնառու ենք շարունակելու մեր համակարգային և հետևողական ամենօրյա աշխատանքը կոռուպցիայի ախտն արմատախիլ անելու ուղղությամբ»:

We are determined and committed to continue our systematic and persistent efforts towards elimination of the evil of corruption day in and day out, Armenian president Serzh Sargsyan said during his speech at the January session of the PACE on Wednesday.
The president said:
"Since our accession to the Council of Europe, we have heard both encouragement and criticism from our partners. I have no doubt that both have helped Armenia’s progress.
Throughout this time, we have closely cooperated with the Venice Commission, based on the expert opinion of which we refined the constitutional reforms package. In an atmosphere of mutual trust, this efficient engagement continues up to date—through a process of implementing numerous new legislative solutions under the reformed Constitution. It was best manifested in the deliberations on Armenia’s new Electoral Code, which resulted in the adoption of a transparent and inclusive process with participation of various political actors across the board. We opted for something unprecedented— stipulating by law the demand to published the signed lists of voters after the election. As you are aware, this practice is not common, especially in light of personal data protection concerns. However, we decided and we did it, in order to secure greater public trust in the elections.
The new Electoral Code clearly proved its viability in the 2017 April parliamentary election, which was observed by a large number of invited observation missions, including a delegation of this Assembly.
It is important to underline that the new Electoral Code also resulted in allocation of a certain number of seats in the National Assembly exclusively for the representatives of the national minorities. It was yet another step towards achieving governance that is more inclusive.
We are currently reforming our judicial, criminal, and criminal procedure codes, as well as the Referendum Act and the Constitutional Court Act. We are well aware that only effective, independent, and free from corruption risks judiciary can safeguard the rule of law.
In this context, we appreciate the important role of the European Court of Human Rights, the jurisprudence of which plays an essential role in enhancing the quality of justice in our country. We have implemented a number of legislative reforms and improved the legal practices on the basis of the ECHR jurisprudence. These are important steps for consolidation of the human rights protection in our country. These efforts have not gone unnoticed: the Republic of Armenia is a leader among the Council of Europe member States in terms of the proper and persistent implementation of the judgments of the European Court.
We are convinced that proper protection of human rights and consolidation of democratic values cannot be effective without a relentless fight against corruption. It must be prioritized at all social and political layers. Armenia has contemplated a qualitatively new toolkit in this respect: in mid-2017, the National Assembly unanimously adopted a number of Acts that create a first-ever national entity for the prevention of corruption in line with all international standards. The entity will get effectively functioning in 2018, and the Parliament will elect its members. The anti-corruption package also resulted in the adoption of the Act on whistleblowing and protection of whistleblowers. We also criminalized illegal enrichement. We are determined and committed to continue our systematic and persistent efforts towards elimination of the evil of corruption day in and day out."