ՀՀ ԱԳՆ-ն ստուգում է Աֆրինում հայ երիտասարդի մահվան մասին ԶԼՄ-ներում հայտնված տեղեկությունը: Այս մասին NEWS.am- ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
ԶԼՄ-ների հրապարակումների համաձայն՝ Թուրքիայի Զինված ուժերի ռազմական գործողությունների հետեւանքով մահացել է Ռոշեր Քոնիս անունով 24-ամյա հայ երիտասարդը, նրա մայրը՝ Շամսա Քոնիսը, եւ 25-ամյա քույրը՝ Հանիֆա Քոնիսը, վիրավոր են:
Աֆրինում այժմ երեք հայ ընտանիք է ապրում: Հունվարի 24-ին այնտեղ բնակվող հայերից մեկը վիրավորվել էր: Աֆրինում քրդերի դեմ թուրքական զինված ուժերի գործողությունների ժամանակ ռումբերից մեկն արձակվել էր հայերին պատկանող տան վրա:
Մինչ ռազմական գործողությունների սկիզբը Աֆրինում, ինչպես նաեւ դրա մոտակայքում գտնվող Ազազ գյուղում, շատ հայեր էին ապրում: Այժմ նրանք այլեւս այնտեղ չեն, իսկ նախկինում գործող հայկական եկեղեցին եւ մշակութային տները ոչնչացվել են:

МИД Армении проверяет муссируемую в СМИ информацию о погибшем в Африне армянине. Об этом Новости Армении –NEWS.am сообщил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
Согласно публикациям в СМИ, вследствие военных действий ВС Турции погиб 24-летний армянин Рошер Конис, также ранены его мать- 57-летняя Шамса Конис, и 25-летняя сестра Ханифа Конис.
В Африне живут три семьи армян. 24 января один армянин в Африне получил ранения. В ходе действий ВС Турции против курдов в Африне один из снарядов попал в дом, принадлежащий армянину.
До начала военных действий в Африне, а также в близлежащем селе Азаз, проживало много армян. Сейчас их там уже нет, а ранее действующие армянская церковь и культурные дома разрушены.
Напомним, что генштаб ВС Турции 20 января объявил о начале операции «Оливковая ветвь» против курдов в сирийском Африне. Одновременно с Турцией действуют боевики «Сирийской свободной армии».