ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն առաջարկեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին հրավիիրել Էրեբունի-Երեւանի 2800-ամյա հոբելյանի տոնակատարությանը:
Երեւանի տարածքային պատկանելության մասին Ալիեւի շարունակական հայտարարությունների հետ կապված՝ նախարարը հունվարի 29-ին մամուլի ասուլիսում նշեց, որ լավագույնը կլիներ Ադրբեջանի նախագահին Երեւանի 2800-ամյակի տոնակատարությանը հրավիրելը: «Թող տեղում համոզվի»,- նշեց նախարարը՝ հիշեցնելով, որ ընթացիկ տարում Հայաստանը կնշի Առաջին հանրապետության 100-ամյակը եւ մայիսյան հաղթանակները: Նա հիշեցրեց, որ Ադրբեջանի ներկայիս նախագահի հայրը՝ Հեյդար Ալիեւը ժամանակին այցելել է Սարդարապատի հուշահամալիր: Գուցե մի անգամ Ադրբեջանի ներկայիս նախագահն էլ այցելի, նշեց նախարարը:
Ըստ որում՝ նա արձանագրեց, որ Ադրբեջանը մշտապես փորձում է հրաժարվել պայմանավորվածություններից: «Շատ կարուոր է, որ դրանք կատարվեն: Բանակցություններն այլընտրանք չունեն»,- նշեց ԱԳ նախարարը: Ինչ վերաբերում է նրան, թե ինչ է նկատի ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ խոսելով փոխզիջումների մասին, Էդվարդ Նալբանդյանը հիշեցրեց, որ համանախագհները միասնական մոտեցում ունեն, որն արտացոլված է 5 հայտարարություններում, դրանցում խոսք է գնում նաեւ փոխզիջումների մասին: Դրա հետ մեկտեղ նա շեշտեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը կարող է որոշվել քաղաքացիների ազատ կամարտահայտությամբ եւ միջազգային պարտադիր նշանակություն ունենալ:

Глава МИД Армении Эдвард Налбандян предложил пригласить президента Азербайджана Ильхама Алиева на празднование юбилея 2800-летия Эребуни-Ереван.
В связи с перманентными высказываниями Алиева о территориальной принадлежности Еревана, министр на пресс-конференции 29 января заметил, что было бы нелишним пригласить президента Азербайджана на празднование 2800-летия Еревана. «Пусть на месте убедится», - заметил министр, напомнив, что в текущее году Армения будет отмечать 100-летие Первой Республики и майских побед. Министр напомнил, что отец нынешнего президента АР, Гейдар Алиев, в свое время посетил Сардарапатский комплекс. Может, однажды нынешний президент Азрбайджана тоже посетит, отметил министр.
При этом он констатировал, что Азербайджан постоянно пытается отказываться от договоренностей. «Очень важно чтобы они выполнялись. Альтернативы переговорам нет», - отметил министр. Что касается того, что подразумевал президент Франции Макрон, говоря о серьезных компромиссах, Эдвард Налбандян напомнил, что у сопредседателей единый подход, который отражен в пяти заявлениях, в них говорится и о компромиссах.  При этом, подчеркнул министр, статус может быть решен свободным волеизъявлением граждан и иметь обязательное международное значение.