ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն առաջարկեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին հրավիիրել Էրեբունի-Երեւանի 2800-ամյա հոբելյանի տոնակատարությանը:
Երեւանի տարածքային պատկանելության մասին Ալիեւի շարունակական հայտարարությունների հետ կապված՝ նախարարը հունվարի 29-ին մամուլի ասուլիսում նշեց, որ լավագույնը կլիներ Ադրբեջանի նախագահին Երեւանի 2800-ամյակի տոնակատարությանը հրավիրելը: «Թող տեղում համոզվի»,- նշեց նախարարը՝ հիշեցնելով, որ ընթացիկ տարում Հայաստանը կնշի Առաջին հանրապետության 100-ամյակը եւ մայիսյան հաղթանակները: Նա հիշեցրեց, որ Ադրբեջանի ներկայիս նախագահի հայրը՝ Հեյդար Ալիեւը ժամանակին այցելել է Սարդարապատի հուշահամալիր: Գուցե մի անգամ Ադրբեջանի ներկայիս նախագահն էլ այցելի, նշեց նախարարը:
Ըստ որում՝ նա արձանագրեց, որ Ադրբեջանը մշտապես փորձում է հրաժարվել պայմանավորվածություններից: «Շատ կարուոր է, որ դրանք կատարվեն: Բանակցություններն այլընտրանք չունեն»,- նշեց ԱԳ նախարարը: Ինչ վերաբերում է նրան, թե ինչ է նկատի ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ խոսելով փոխզիջումների մասին, Էդվարդ Նալբանդյանը հիշեցրեց, որ համանախագհները միասնական մոտեցում ունեն, որն արտացոլված է 5 հայտարարություններում, դրանցում խոսք է գնում նաեւ փոխզիջումների մասին: Դրա հետ մեկտեղ նա շեշտեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը կարող է որոշվել քաղաքացիների ազատ կամարտահայտությամբ եւ միջազգային պարտադիր նշանակություն ունենալ:

YEREVAN. – Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian offered to invite Azerbaijani President Ilham Aliyev to celebrate the 2800th anniversary of capital city Yerevan.
In connection with Aliyev's permanent statements about the territorial affiliation of Yerevan, Edward Nalbandian offered to invite the Azerbaijani President to Erebuni-Yerevan celebrations.
“Let him make sure on the ground,” said the minister, adding that this year Armenia will celebrate the 100th anniversary of the First Republic and May victories.
The minister recalled that current Azerbaijani President’s father Heydar Aliyev once visited the Sardarapat Memorial.
Foreign Minister noted that Azerbaijan is constantly trying to abandon the agreements.
“It is very important to fulfill the agreements. There is no alternative to negotiations,” the minister said.
As for French President Macron statement on courageous decisions and compromises, Edward Nalbandian recalled that the co-chairs had a joint approach towards compromise that is reflected in five statements. The minister stressed, the status can be resolved by the free will of citizens.