ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Իտալիայի ԱԳ նախարար Անջելինո Ալֆանոն հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցում ձեռք բերված համաձայնությունների կատարման անհրաժեշտության մասին:
Մոսկվայում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ Ալֆանոն պատասխանելով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման հետեւանքով բանակցային գործընթացի համար օգուտի մասին հարցին՝ նշել է, որ Իտալիայի նախագահությունը շատ կարեւոր է համարում կազմակերպված աջակցության ցանկացած ձեւը, որը չափազանց օգտակար կլինի դրված նպատակներին հասնելու համար:
«Սրանից ելնելով՝ խոսքը կարեւոր եւ դրական քայլի մասին է: Աշխատանքը, որը կատարվել է եւ պետք է կատարվի, համապատասխանում է Հելսինկյան եզրափակիչ ակտին»,- նշել է Իտալիայի ԱԳ նախարարը: Նա նաեւ ընդգծել է Սերգեյ Լավրովի ակտիվ աշխատանքի մասին: Ավարտելով՝ նա աջակցություն է հայտնել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների գործունեությանը:

Действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Италии Анджелино Альфано заявил о необходимости выполнения достигнутых договоренностей по Карабаху.
На совместной пресс-конференции с главой МИД РФ Сергеем Лавровым в Москве, Альфано, отвечая на вопрос о пользе переговорному процессу вследствие расширения офиса личного представителя Действующего председателя ОБСЕ, заметил, что итальянское председательство считает очень важным любую форму организационной поддержи будет чрезвычайно полезна в достижении поставленной цели.
«Исходя из этого, речь идет о важном и позитивном шаге. Работа, которая проводилась и будет проведена, соответствует Хельсинскому заключительному акту», - отметил министр. Он также подчеркнул активную работу Сергея Лаврова. В заключение министр выразил поддержку деятельности сопредседателей МГ ОБСЕ.