«Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» օրինագծի մշակման վրա էապես ազդել է հայ պաշտոնյաների մտածելակերպը: Այս մասին փետրվարի 5-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Երեւանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը:
Նրա խոսքով՝ օրինագծի հեղինակները կարծում են, որ կարիք չկա մարզերում ավելի քան մեկ տեղական հեռուստաալիք ունենալ: «Սա նշանակում է, որ կլինի միայն մեկ հեռուստաալիք, որը կպաշտպանի գործող իշխանության շահերը»,- կարծում է Նավասարդյանը:
Բացի այդ, ըստ վերջինիս, Հայաստանի քաղաքական վերնախավի կարծիքով՝ Հայաստանը աղքատ երկիր է, եւ այստեղ չկա այն շուկան, որը կկարողանար ապահովել բոլոր հեռուստաընկերությունների կենսագործունեությունը, ինչից էլ հետեւում է, որ անհրաժեշտ է համապատասխան բացասական պայմաններ ստեղծել, որպեսզի դրանք չշարունակեն բազմանալ եւ  զարգանալ: Սակայն, նրա կարծիքով, նման մոտեցումը կարել է ընդունելի եւ արդարացված համարել միայն այն դեպքում, եթե այս շուկայում համապատասխան պայմաններ ստեղծվեին առողջ մրցակցության համար:
Հիշեցնենք, որ 2017 թվականի նոյեմբերին ՀՀ կառավարության կողմից հաստատվեց «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» օրենքի նախագիծը: «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» օրենքի նախագծի մշակումը պայմանավորված էր սահմանադրական փոփոխություններով: Ի պատասխան մի շարք հասարակական կազմակերպությունների կողմից հնչեցված մեղադրաքներին առ այն, որ ՀՀ Կառավարությունը չի ցանկանում լայն քննարկումներ անցկացնել տվյալ օրինագծի վերաբերյալ, ՀՀ Արդարադատության նախարարությունը, որը եւ մշակել է այս աղմկահարույց օրինագիծը, հայտարարել էր, որ այն հրատարակվել էր իրավական տեղեկատվության կայքում, սակայն հատկացված ժամանակահատվածում որեւէ առաջարկ չի եղել:

На разработку законопроекта «О телевидении и радио» в значительной степени повлиял образ мышления армянских чиновников. Об этом на встрече с журналистами заявил 5 февраля председатель Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян.
По его словам, авторы законопроекта считают, что в областях нет необходимости иметь больше одного местного телевизионного канала. «Это значит, что там будет лишь один телевизионный канал, защищающий интересы действующей власти», - считает Навасардян.
Кроме того, как отметил председатель Ереванского пресс-клуба, по мнению армянской политической элиты, Армения – это бедная страна, и здесь нет того рынка, который был бы способен обеспечить жизнедеятельность всех телекомпаний, из чего исходит, что необходимо создать соответствующие негативные условия, направленные на то, чтобы они впредь не размножались и не развивались. Однако, по мнению эксперта, такой подход можно было бы считать приемлемым и оправданным лишь в том случае, если бы были созданы соответствующие условия для здоровой конкуренции на этом рынке.
Напомним, что на заседании Правительства Армении 16 ноября прошлого года был поддержан законопроект «О телевидении и радио». Разработка нового законопроекта «О телевидении и радио» обусловлена внесением поправок в Конституцию Армении. В ответ на обвинения ряда общественных организаций в нежелании властей провести широкое обсуждение, Министерство юстиции, которое и разработало данный нашумевший законопроект, заявило, что он был опубликован на портале правовой информации, однако в течение отведенного периода времени предложений получено не было.