Ադրբեջանն ունի մի շարք առավելություններ հայկական կողմի նկատմամբ, սակայն ոչ ռազմավարական առավելություն: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է նախկին պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե անկախացումից ի վեր որքան օգտակար է եղել ՀԱՊԿ-ի, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը, գործնականում ինչ է տվել այդ համագործակցությունը նոր ժամանակակից սպառնալիքներին արդյունավետ դիմակայելու համար բանակն առաջնային նշանակության սպառազինությամբ զինելու առումով:
Պաշտպանության նախկին նախարարի խոսքով՝ Ռուսաստանն ավելի քան նշանակալի ներդրում է ունեցել ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաեւ ամբողջ տարածաշրջանի անվտանգության ապահովման առումով:
Հարությունյանի խոսքով՝  1990-ականների սկզբից ի վեր ռուսական ռազմական բազաներում վերապատրաստվել են հայկական բանակի շուրջ 4000 սպաներ, ինչը, նրա գնահատականով, շատ բաների, մասնավորապես՝ երկու դաշնակից երկրների պաշտպանության նախարարությունների սերտ համագործակցության մասին մասին է խոսում:
Բացի այդ, փորձագետը նշել է, որ իր գոյության շրջանում հայկական բանակը, ճնշող մեծամասնությամբ համալրել է ռազմատեխնիկական  բազան բացառապես խորհրդային կամ ռուսական արտադրության զենքերով: Այդպիսով, նախարարի խոսքով՝ 90-ականնների վերջին հայկական բանակն ուներ Ռ-17 «Սկադ» հրթիռային համակարգեր, որը հայկական կողմի համար ապահովել էր հակառակորդի նկատմամբ ռազմավարական առավելություն, քանի որ ծայրահեղ անհրաժեշտության պարագայում կարող էր հարվածել հակառակորդի տարածքում տեղակայված ցանկացած թիրախի ուղղությամբ:
«Հայկական կողմը ունեցել է նաեւ WM-80 համակարգեր (չինական արտադրության համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգ-խմբ.), որը թույլ էր տալիս լուծել դրված խնդիրները: Իսկ հետագայում տեխնիկայի մասով մենք շարունակել ենք դրանք համալրել»,-պարզաբանել է Հարությունյանը՝ հավելելով, որ շուտով ռուսական միավորված հակաօդային պաշտպանության համակարգի շրջանակներում ձեռք են բերվել նաեւ Ս-300 հակաօդային պաշտպանության համակարգ, ինչպես նաեւ չորրորդ սերնդի ՄիԳ-29  թեթեւ ռազմաճակատային կործանիչը:
Այսպիսով, ռազմական փորձագետը նշել է, որ 1990-ականնների եւ 2000-ականների վերջին Հայաստանը Ռուսաստանից ստացել է ՄիԳ-29 20 ինքնաթիռներ, որն, ընդհանուր առմամբ, կտրուկ ավելացրել է Հայաստանի հակաօդային պաշտպանության համակարգերի հնարավորությունները:
Սակայն սրանով Հայաստանին զենքի մատակարարումը չի ավարտվել: Հայկական բանակը ստացել է 9К720 «Իսկանդերներ», որը կտրուկ ավելացրել է Հայաստանի ռազմավարական առավելությունն Ադրբեջանի նկատմամբ, քանի որ Բաքուն այդպիսի համակարգեր չունի: «Նրանք չունեն ոչ  «Սկադ», ոչ «Իսկանդերներ»: Եվ եթե նրանք առավելություն ունեն մարտավարական որեւէ զենքի առումով, ապա մեր առավելությունը ռազմավարական համալիրների առումով է, քանի որ դրանք կարող են ազդել ոչ միայն ռազմական գործողությունների ընթացքի, այլ նաեւ դրանց ելքի վրա»,- հայտարարել է Վաղարշակ Հարությունյանը:
Հիշեցնենք, այս տարի ՀԱՊԿ երկրների ռզինվորականնների մասնակցությամբ կանցկացվի «Ռազմական եղբայրություն-2018» լայնամասշտաբ օպերատիվ-ռազմավարական զինավարժությունները:

У Азербайджана есть некоторое преимущество над армянской стороной, но за нами – военно-стратегическое превосходство. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил бывший министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян, отвечая на вопрос, насколько полезным для Армении было сотрудничество с ОДКБ и, в частности, с Россией, за годы своей независимости, и что это ей дало на практике, в плане обеспечения перевооружения армии, направленного на эффективное противодействие новым современным вызовам.
По оценке бывшего министра обороны, Россия внесла более чем существенный вклад в обеспечение безопасности не только самой Армении, но и всего региона в целом.
По словам Арутюняна, начиная с 1990-ых годов, в российских военных вузах прошли подготовку порядка 4000 офицеров армянской армии, что по его оценке, говорит о многом, и, в частности, о тесном сотрудничестве между министерствами обороны двух союзных стран.
Кроме того, эксперт отметил, что за период своего существования, армянская армия, в подавляющем своем большинстве, пополняла свой военно-технический парк исключительно вооружением советского или российского производства. Таким образом, как заметил бывший министр обороны, у Армянской армии, уже под конец девяностых годов прошлого века, на вооружении были ракетные системы Р-17 «Скад», что обеспечило армянской стороне стратегическое преимущество над противником, поскольку у нее появилась возможность, в случае крайней необходимости, нанести удар по любой цели, расположенной на территории потенциального противника.
«У армянской стороны также были системы WM-80 (ред -китайская реактивная система залпового огня) которая также позволяла решать поставленные задачи. Ну и в дальнейшем, по технике, мы продолжали все это увеличивать»,- пояснил Арутюнян, добавив, что в скором времени, в рамках объединённой армяно-российской системы ПВО, были приобретены российские системы ПВО С-300, а также многоцелевые истребители четвертого поколения МиГ-29.
Таким образом, как сообщил военный эксперт, под конец девяностых и начало нулевых, Армения получила от России порядка 20 самолетов МиГ-29, что позволило резко увеличить возможности системы ПВО в Армении в целом.
Однако на этом поставки российского вооружения в Армению не закончились. Армянская армия получила 9К720 «Искандеры», что позволило резко повысить стратегическое преимущество Армении над Азербайджаном, поскольку у Баку, по заверению эксперта, по сей день, нет таких систем.
«У них нет ни «Скада», ни «Искандеров». И если у них есть преимущества по каким-то тактическим видам вооружения, то в нашем случае эти комплексы являются стратегическими комплексами, поскольку могут повлиять не только на ход, но и на исход военных действий»,- заметил бывший министр обороны Армении.
Напомним, что в этом году пройдут очередные крупномасштабные оперативно-стратегические учения «Боевое братство-2018» с участием военных из стран-членов ОДКБ включая Армению. Такое решение приняли на рабочей встрече делегаций Армении, Белоруссии, Казахстана, России, и Таджикистана, которая состоялась в Объединенном штабе ОДКБ.