Նախկինում Շվեյցարիայի եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը չէր գերազանցում 24 մլն 500 հազար դոլարը, իսկ 2017 թվականի 10 ամիսների ընթացքում այն 209 մլն դոլար է կազմել: Այս մասին Հայաստանի Ազգային ժողովում Շվեյցարիայի խորհրդարանի ստորին պալատի նախագահ Դոմինիկ դե Բումանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:
Այդպիսով, ըստ ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարի, հայկական կողմին հաջողվել է դրական հավասարակշռության հասնել Շվեյցարիայի հետ, քանի որ, ըստ նրա, եթե ավելի վաղ Շվեյցարիայից Հայաստան ներմուծման ծավալներըն ավել էին, քան հայկական ապրանքների արտահանման ծավալներն այս երկիր, ապա հիմա իրավիճակը կայունացել է, եւ ներմուծման եւ արտահանման մակարդակները գրեթե հավասարվել են:
«Երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների զարգացման մակարդակով, իհարկե, մենք կարող ենք հեռու գնալ, սակայն մենք չենք կարող անտեսել մեր հարաբերությունները մշակույթի եւ տնտեսության ոլորտներում»,- հավելել է Արա Բաբլոյանը:

YEREVAN. – Trade between Switzerland and Armenia did not exceed $24,500,000 in the past, whereas it has totaled $ 209 million within the ten months of 2017.
Chairman of the National Assembly (NA) of Armenia, Ara Babloyan, stated the above-said at the NA, at his joint news conference with president Dominique de Buman of the National Council of Switzerland.
As a result, according to the Armenian parliament speaker, Armenia has succeeded in achieving a positive balance with Switzerland, since now the import and export levels are virtually equal.
“Of course, we can go further in the level of development of relations between the two parliaments,” Babloyan added. “But we cannot disregard our relations in the domains of culture and economy.”