Աշխարհի աշխարհաքաղաքական իրավիճակը վերջին տասնամյակում շատ արագ փոխվում է, եւ Շվեյցարիան ցավում է, որ 2009 թվականին Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրություններն այդպես էլ չեն իրականացվել: Այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովում խորհրդարանի նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Շվեյցարիայի խորհրդարանի Ստորին պալատի նախագահ Դոմինիկ դե Բումանը: Նրա խոսքով՝  հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը  բխում է ամբողջ տարածաշրջանի շահերից եւ կնպաստի խաղաղության հաստատմանը:
«Մենք հույս ունենք, որ Հայաստանում ընտրությունների միջոցով տեղի ունեցած փոփոխությունները նպաստում են նախկինում ստորագրված փաստաթղթերի կյանքի կոչմանը, որոնք ուղղված են հաշտեցման գործընթացին»,- ընդգծել է Շվեյցարիայի խորհրդարանի ստորին պալատի ղեկավարը: Ընդ որում, Դոմինիկ դե Բումանը նշել է, որ արտաքին հարաբերությունները մեծապես Արտաքին գործերի նախարարության առանձնաշնորհն են, սակայն անհրաժեշտության դեպքում խորհրդարանը մշտական հանձնաժողովների ակտիվ գործունեության միջոցով կարող է դրական ներդրում ունենալ նաեւ այս հարցի լուծման գործում:
Դե Բումանի գործընկեր Արա Բաբլոյանն իր հերթին նշել է, որ ժամանակին հայկական կողմը, չնայած այն հանգամանքին, որ փաստացի 1915 թվականի ցեղասպանության տուժած կողմն է հանդիսանում, եւ չնայած բոլոր մյուս դժվարություններին, պատրաստակամություն հայտնեց կարգավորել հարաբերություններն հարեւան Թուրքիայի հետ՝ առանց որեւէ նախապայմանների:
Սակայն պաշտոնական Անկարան, որը կտրականապես ժխտում է Հայոց ցեղասպանությունը, նախապայմաններ առաջ քաշեց հայկական կողմի համար, ինչը, ըստ Բաբլոյանի, ապացույց դարձավ առ այն, որ Թուրքիան պատրաստ չէ հարաբերություններ հաստատել իր հարեւանների հետ՝ այդպիսով ողջ միջազգային հանրությանը ցույց տալով իր իսկական դեմքը:

Геополитическая ситуация в мире, за последнее десятилетие, очень быстро меняется и Швейцарии жаль, что армяно-турецкие протоколы, подписанные в 2009 году в Цюрихе, так и небыли реализованы. Об этом заявил председатель нижней палаты парламента Швейцарии Доминик де Буман на совместной пресс-конференции с председателем парламента Армении Ара Баблояном в Ереване.
По его словам, нормализация армяно-турецких отношений исходит из интересов всего региона, и будет способствовать установлению мира.
«Мы надеемся, что изменения в Армении, которые произошли путем выборов, способствуют реализации ранее подписанных документов, направленных на содействие процессу примирения», - пояснил глава нижней палаты парламента Армении.
При этом Доминик де Буман отметил, что внешние отношения являются, в значительной степени являются прерогативой Министерства иностранных дел, однако парламент, при необходимости, также может внести свой положительный вклад в разрешении данного вопроса с помощью активной деятельности постоянной профильной Комиссии.
В свою очередь, коллега де Бумана, глава армянского парламента Ара Баблоян заметил, что, в свое время, армянская сторона, несмотря на то, что являлась фактически пострадавшей в результате геноцида 1915 года стороной, и, несмотря на все остальные сложности, заявила о готовности нормализовать отношения со своим соседом – Турцией, без каких-либо предварительных условий. Однако, официальная Анкара, которая категорически отрицает Геноцид армян, выдвинула перед армянской стороной предварительные условия, что, по мнению Баблояна, стало доказательством того, что Турция не готова нормализовать отношения со своими соседями, таким образом продемонстрировав всему международному сообществу свое истинное лицо.