Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Մարիա Զախարովան ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի ռազմական ներկայությունը խոչընդոտում է Սիրիայում իրավիճակի կայունացմանը, հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«ԱՄՆ-ի ապօրինի զինված ներկայությունը շարունակում է լուրջ մարտահրավեր է մնալ Սիրիայում խաղաղության առաջխաղացման եւ նրա միասնության եւ տարածքային ամբողջականության պահպանման համար»,- ասել է Զախարովան:
Զախարովան նաեւ նշել է, որ Էթ-Թանֆա քաղաքում գտնվող բազայի շուրջ ԱՄՆ-ի կողմից վերահսկող հսկայական գոտին օգտագործվում է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության կողմից՝ իշխանական ուժերի հետապնդումներից թաքնվելու եւ նոր հարձակումների պատրաստվելու համար:

Представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова заявила на брифинге, что военное присутствие США мешает стабилизировать обстановку в Сирии, сообщает «Интерфакс».
«Серьезным вызовом продвижению к миру в Сирии и сохранению ее единства и территориальной целостности остается незаконное вооруженное присутствие США на территории Сирии», — сказала Захарова.
Также Захарова считает, что контролируемую США обширную зону вокруг базы в Эт-Танфе используют боевики террористической организации «Исламское государство», чтобы укрываться от преследования правительственными силами и готовиться для новых атак.
«Исламское государство» — террористическая группировка, деятельность которой запрещена в ряде стран, в том числе в России.