ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ փետրվարի 9-ին, այցելել է Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարան` մասնակցել բուհի հիմնադրման 95-ամյակի կապակցությամբ կազմակերպված հոբելյանական միջոցառմանը:
Կրթության եւ գիտության բնագավառներում ունեցած վաստակի, ինչպես նաեւ բարեխիղճ եւ արդյունավետ աշխատանքի համար Հանրապետության Նախագահը համալսարանի մի խումբ աշխատակիցների բուհի հոբելյանի առթիվ պետական բարձր պարգեւներ է հանձնել, շնորհել նաեւ վաստակավոր մանկավարժի կոչում:
Նախագահը շնորհավորել է ՀՊՄՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմին, ուսանողներին, շրջանավարտներին, ինչպես նաեւ բուհի ղեկավարությանը համալսարանի հիմնադրման 95-րդ տարեդարձի կապակցությամբ՝ մաղթելով նորանոր ձեռքբերումներ եւ բեղմնավոր աշխատանք: Իր շնորհավորական խոսքում Նախագահ Սարգսյանը եւս մեկ անգամ ընդգծել է այն կարեւոր դերը, որ ունի մանկավարժական կրթական հաստատությունը յուրաքանչյուր երկրի կյանքում:
«Մեկ անգամ եւս ցանկանում եմ սրտանց շնորհավորել այն մարդկանց, ովքեր այժմ պարգեւատրվեցին մեր հայրենիքի բարձր պարգեւներով: Իհարկե, պարգեւները հանձնվեցին իրենց օրինական տերերին, բայց համոզված եղեք, որ սա գնահատական է նաեւ ամբողջ կոլեկտիվին: Ես խորապես համոզված եմ, որ դուք ամեն ինչ անելու եք, որպեսզի Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հիմնադրման 100-րդ տարեդարձը բոլորս դիմավորենք շատ մեծ ձեռքբերումներով: Հավատացեք, իրոք, ձեր աշխատանքը չափազանց կարեւոր է, եւ այդ աշխատանքը գնալով է՛լ ավելի մեծ կարեւորություն է ստանում ժամանակակից աշխարհում:
Կրկին սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիդ համալսարանի 95-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Եվ քանի որ յուրաքանչյուր հոբելյան, յուրաքանչյուր տարեդարձ նոր սկիզբ է առաջիկա ձեռքբերումների համար, բոլորիդ մաղթում եմ բեղմնավոր աշխատանք»,-ասել է Հանրապետության նախագահը:
Նախագահը այցելել է համալսարանի թանգարան, որտեղ արխիվային նյութերի միջոցով ներկայացված է բուհի ստեղծման պատմությունը, ինչպես նաեւ համալսարանի ներկայիս գործունեությունը:
Սերժ Սարգսյանը Երեւանի քաղաքապետի, կրթության եւ գիտության նախարարի, բուհի ռեկտորի, ՖԻԴԵ-ի նախագահի եւ Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ շրջել է հանրապետությունում շախմատի ուսուցիչներ պատրաստող միակ ուսումնական հաստատության՝ մանկավարժական համալսարանի «Շախմատ» գիտահետազոտական նորաբաց ինստիտուտում, ծանոթացել ինստիտուտի գործունեության համար ստեղծված պայմաններին եւ ծրագրերին: Ինստիտուտը գործում է ՀՊՄՀ կազմում՝ որպես առանձին ստորաբաժանում: Գիտահետազոտական այս հաստատության կազմում ներգրավված են գիտության տարբեր բնագավառների առաջատար մասնագետներ, ովքեր հետազոտություններ են իրականացնելու շախմատի հոգեբանական, սոցիոլոգիական, կրթական եւ այլ հիմնախնդիրների շուրջ:
«Որպես Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ, ուրախ եմ եւ շնորհակալ, որ դուք հատուկ ուշադրություն եք դարձնում շախմատին եւ միշտ հանդես եք գալիս նոր նախաձեռնություններով: Եվ պատահական չէ, որ այսօր մեզ հետ է մեր բարեկամ ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը, բոլորովին պատահական չէ, որ մեր փորձը հետաքրքրություն է ներկայացնում այլ երկրների համար, իսկ սա առնվազն նշանակում է, որ մենք ճիշտ ճանապարհ ենք բռնել: Ուզում եմ հավատալ, որ սա լինելու է շարունակական»,- Շախմատ» գիտահետազոտական նորաբաց ինստիտուտ այցի կապակցությամբ ասել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении Серж Саргсян 9 февраля посетил Армянский государственный педагогический университет имени Хачатура Абовяна и принял участие в юбилейном мероприятии, посвященном 95-летию университета. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Президента Армении.
В связи с праздничным мероприятием, президент вручил высокие государственные награды нескольким сотрудникам университета в связи с достижениями в области образования и науки, а также за достойную и продуктивную работу, удостоив их также звания «Заслуженных педагогов».
Президент поздравил профессорско-преподавательский состав университета, студентов, выпускников, а также руководство университета по случаю 95-летия, пожелав им новых успехов и продуктивной работы. В своем поздравительном слове президент Саргсян вновь подчеркнул важность той роли, которую в жизни каждой страны имеет педагогическое образовательное учреждение.
«Еще раз хотел бы искренне поздравить тех людей, которые уже награждены высокими наградами нашей Родины. Конечно, награды были вручены их законным владельцам, но будьте уверены, что это также оценка работы всего коллектива»,- отметил президент.
Он также заявил, что глубоко убежден в том, что они сделают все для того, чтобы достойно отметить 100-летие со дня создания Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна.
Президент посетил Музей университета, где представлена история создания университета, а также его текущая деятельность.
Серж Саргсян в сопровождении мэра Еревана, министра образования и науки, ректора университета, председателя ФИДЕ и представителей Армянской шахматной федерации посетил единственную шахматную школу в республике, где готовят учителей по шахматам - недавно открывшийся Научно-исследовательский институт «Шахмат» педагогического университета, ознакомился с условиями и программами, созданными для деятельности института. Институт действует как часть АГПУ в качестве отдельного подразделения.
«Будучи председателем Армянской шахматной федерации, я рад и благодарен за то, что вы уделяете особое внимание шахматам и всегда выступаете с новыми инициативами. И не случайно, что сегодня с нами наш друг, председатель ФИДЕ Кирсан Илюмжинов, не случайно, что наш опыт представляет интерес для других стран, а это, как минимум означает, что мы выбрали правильный путь»,- подчеркнул президент.