2018 թվականին Հայաստանին կհաջողվի 1 տոկոսային կետով կրճատել պետական պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցությունը: Այս մասին փետրվարի 11-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը:
Նրա խոսքով՝ անցյալ տարում սկսվեց բյուջետային կոնսոլիդացիան, որը կոնսերվատիվ մոտեցում է ենթադրում ծախսերի հարցում եւ ուղղված է պետական պարտք/ՀՆԱ  հարաբերակցության կրճատմանը: Ներկա պահին այդ հարաբերակցությունը 54.5 տոկոս է կազմում: «Կոնսոլիդացիան իրականացվել է մակրոտնտեսական կայունության եւ հարկերի՝ առանց տնտեսական իրավիճակի խեղաթյուրման հավաքագրման ապահովման սկզբունքով»,- ասաց նախարարը: Նա նշեց, որ 2018 թվականի բյուջետային ծախսերը գերազանցել են 100 մլրդ դրամը, բայց միեւնույն ժամանակ հնարավոր է եղել 30 մլրդ դրամով նվազեցնել ընթացիկ ծախսերը եւ ավելացնել պետական բյուջեի կապիտալ ծախսերը:
«2017 թվականին կապիտալ ծախսերի ավելացումը կայուն մակրոտնտեսական միջավայրի ապահովման համար նախադրյալներ ստեղծեց, եւ եթե այդ միտումը պահպանվի, Հայաստանի տնտեսական աճը կհասնի ոչ թե 3-4 տոկոսի, այլ՝ 5-6 տոկոսի»,- ասաց նախարարը: Նա նշեց, որ 2018 թվականի բյուջեյում կարեւորվում են կապիտալային եւ ոչ թե ընթացիկ ծախսերը, ինչը թույլ կտա հասնել տնտեսության կայուն երկարաժամկետ աճի տեմպերի եւ, որպես հետեւանք, սեփական եկամուտների գեներացման հաշվին անընդհատ տեմպերով բարձրացնել աշխատավարձերի եւ կենսաթոշակների մակարդակը:
«Վերջին մի քանի տարվա ընթացքում աշխատավարձերն ու թոշակները չեն աճել եւ հաջորդ 5-10 տարիների ընթացքում այդ մասին չխոսելն անընդունելի է, սակայն դրա համար մենք պետք է վստահ լինենք, որ մեր տնտեսությունն աճում է կայուն տեմպերով»,- ասաց Արամյանը: Նա հիշեցրեց, որ անցյալ տարի գերակատարվել էր նաեւ հարկերի հավաքագրման ցուցանիշը: Նախատեսված 1.135 տրիլիոն դրամի փոխարեն հաջողվեց 156 տրիլիոն դրամ հարկ հավաքել: Դրանից 6 մլրդ դրամն աշխատող քաղաքացիներից Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ փոխանցվող ամսական 1000 դրամներից էր կազմված: «Սա 0.2-0.4 տոկոսով բարելավել է ՀՆԱ-ի նախնական ցուցանիշը, սակայն վերջնականը կորոշվի միայն մարտին»,- ամփոփեց նախարարը:
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի պետական բյուջեի եկամուտի ընդհանուր ցուցանիշը 2018 թվականին պետք է 1.307 տրիլիոն դոլար կազմի, դեֆիցիտը՝ ՀՆԱ-ի 2.7 տոկոսի չափով:

В 2018 году Армении удастся сократить соотношение госдолга к ВВП на 1 процентный пункт (п.п.). Об этом в беседе с журналистами 11 февраля заявил министр финансов Армении Вардан Арамян.
По его словам, в минувшем году началась бюджетная консолидация, предполагающая консервативный подход к расходам и нацеленная на сокращение соотношения госдолга к ВВП. На данный момент госдолг составляет 54,5% к ВВП.
«Консолидация проводилась по принципу обеспечения макроэкономической стабильности и сбора налогов без искажения экономической ситуации»,- отметил министр.
Он заявил, что заложенные в бюджет 2018 года расходы были превышены на 100 млрд. драм, но при этом на 30 млрд. драм удалось сократить текущие расходы и увеличить капитальные расходы госбюджета.
«Увеличение капитальных расходов в 2017 году создало предпосылки для обеспечения стабильной макроэкономической среды, и, если сохранить эту тенденцию, экономический рост Армении достигнет не 3-4%, а уже 5-6%»,- отметил министр.
Он отметил, что бюджет 2018 года также акцентирован на капитальных, а не текущих расходах, что позволит достигнуть стабильных долгосрочных темпов роста экономики и, как следствие, увеличить зарплаты и пенсии перманентными темпами за счет генерации собственных доходов.
«Зарплаты и пенсии не поднимались за последние несколько лет, и недопустимо не заговорить об этом в последующие 5-10 лет, но для этого мы должны быть уверены, что наша экономика растет стабильными темпами»,- сказал Арамян.
Он напомнил, что в минувшем году был также перевыполнен показатель сбора налогов: вместо  заложенных 1.135 трлн. драм удалось  собрать налогов на сумму в 1. 156 трлн. драм. Из них 6 млрд. драм пришлись на ежемесячные 1000 драмов, взымаемых с работающих граждан в Фонд страхования военнослужащих.
«Это на 0,2 – 0,4% улучшило предварительный показатель ВВП, однако окончательный будет определен только в марте»,- подытожил министр.
Напомним, что совокупный объем доходов госбюджета на 2018 год запланирован в размере 1.307 трлн. драм, расходов – 1. 464 трлн. драм. Дефицит предусмотрен в размере 2,7% от ВВП.