Պաղեստինը հրաժարվում է Մերձավոր Արեւելքի կարգավորման գործընթացում ԱՄՆ հետ որպես միջնորդ համագործակցել, հայտարարել է Պաղեստինի ղեկավար Մահմուդ Աբասը, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
«Մենք հայտարարում ենք, որ այս պահից մենք հրաժարվում ենք ամերիկացիների հետ միջնորդական կարգավիճակում որեւէ կերպ համագործակցել, քանի որ դեմ ենք նրանց գործողություններին», - Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցություններում ասել է Աբասը:
Որպես իր դիրքորոշման հիմնավորում Աբասը բանակցությունների ժամանակ որպես օրինակ է բերել ԱՄՆ  գործողությունները, այդ թվում հիշեցրել է դեսպանատունը Երուսաղեմ տեղափոխելու որոշման մասին:
«Նախագահ Թրամփը մեզ եւս մեկ անգամ զարմացրել է, սա մեզ համար ապտակ էր, ես նկատի ունեմ ԱՄՆ դեսպանմատունը Երուսաղեմ տեղափոխելու նրա որոշումը եւ համապատասխանաբար, Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք համարելը», - ասել է Աբասը:

Palestine refuses to cooperate in any form with the U.S. in its status of a mediator, Palestinian President Mahmoud Abbas said during talks with his Russian counterpart Vladimir Putin, Raaretz reported quoting Interfax.
Putin reportedly told Abbas that Trump coveys "his best wishes" to the Palestinian leader, who has been boycotting the U.S. Administration for two months now, ever since Trump's recognition of Jerusalem as the capital of Israel.
Abbas told Putin he could no longer accept the role of the United States as a mediator in talks with Israel because of Washington's behaviour, the Interfax news agency reported.
"We state that from now on we refuse to cooperate in any form with the U.S. in its status of a mediator, as we stand against its actions," Abbas told Putin at the start of talks in Moscow. He said last week that he hoped Russia could assume a greater role in Israeli-Palestinian peace talks, saying the United States "can no longer play a leading role."