Հակառակորդը պետք է իմանա՝ մեզ հետ ուժի լեզվով խոսելը դատապարտված է ձախողման: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 13-ին, Ստեփանակերտի  Վերածննդի հրապարակում Արցախյան ազգային-ազատագրական շարժման 30-ամյակին նվիրված բազմահազարանոց հանրահավաքին ունեցած իր ելույթում նշել է Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը:
Ստորեւ ներկայացնում ենք Բակո Սահակյանի ելույթը.
«Մեծարգո՛ Նախագահ Արկադի Ղուկասյան,
Գերաշնո՛րհ Սրբազան Հայր,
Արցախյան շարժման հարգելի՛ վետերաններ,
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ բոլորիս, մեր ողջ ժողովրդին Արցախյան շարժման 30-րդ տարեդարձի առթիվ:
1988 թվականը բեկումնային եղավ հայ ժողովրդի պատմության մեջ: Երեք տասնամյակ առաջ այս օրերին համայն հայությունը համախմբվեց, դարձավ մի բռունցք՝ ողջ աշխարհին ազդարարելով սեփական բնօրրանում ազատ ու անվտանգ ապրելու համար մաքառելու իր պատրաստակամության մասին:
Համաժողովրդական այս պոռթկումը մարտահրավեր էր բռնատիրությանը, հալածանքներին, մարդու իրավունքների խախտումներին, բոլոր այն արհավիրքներին, որոնց միջով անցել է մեր ժողովուրդը իր բազմադարյա պատմության ընթացքում: Եվ այս շարժման պսակը դարձավ հայոց անկախ պետականության վերականգնումը:
Իր կամքին հակառակ գտնվելով օտար ու արհեստածին Ադրբեջանի կազմում՝ Արցախը դատապարտված էր հայաթափման եւ կործանման:  Այդպիսի ճակատագիր ունեցան Նախիջեւանը, Ադրբեջանին բռնակցված պատմական հայկական այլ տարածքներ: Բազմաթիվ ազգային փոխրամասնություններ այդ երկրում ենթարկվեցին բռնաձուլման եւ վերացան պատմական ասպարեզից:
Մենք այլընտրանք չունեինք եւ երբեւիցե չենք համակերպվել գերության հետ՝ բազմաթիվ փորձեր ձեռնարկելով օտար լուծը թոթափելու ուղղությամբ: Ինչպես հանրաճանաչ ակադեմիկոս Անդրեյ Սախարովն է ժամանակին ասել՝ հայերի համար այս պայքարը կյանքի ու մահվան հարց է, Ադրբեջանի համար՝ ամբիցիաների:
Չնայած այդ ամենին՝ Արցախյան շարժումը ազգային-ազատագրական պայքարի այն բացառիկ օրինակներից մեկն է, որն ի սկզբանե որդեգրել էր պատմական արդարության եւ ոտնահարված իրավունքների վերականգնումը քաղաքակիրթ ու խաղաղ միջոցներով, միջազգային նորմերին ու կանոններին խիստ համահունչ:
Դրան ի պատասխան՝ Ադրբեջանի իշխանությունները կրկին առանց վարանելու դիմեցին բռնությունների՝ կազմակերպելով խաղաղ հայ բնակչության կոտորածներ, ջարդեր, տեղահանումներ, որոնք դարձան մարդկության դեմ հանցագործությունների ամենագարշելի դրսեւորումներից:
Այդ ցեղասպան քաղաքականության արդյունքում հարյուր-հազարավոր հայեր բռնատեղահանվեցին իրենց օջախներից, մեր պատմական հայրենիքի զանազան վայրերից, հազարավոր մարդիկ զոհվեցին ու վիրավորվեցին, ոչնչացվեց հայ մշակույթի նյութական եւ ոչ նյութական հարուստ ժառանգությունը ներկայիս Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում:
Անմարդկային այս քաղաքականությունը Ադրբեջանը շարունակում է նաեւ այսօր: Բաքվի իշխանությունները չեն հրաժարվել Արցախյան հիմնախնդիրը ուժային տարբերակով լուծելու իրենց նպատակներից՝ դիմելով տարբեր սադրանքների, ամեն օր խախտելով զինադադարի ռեժիմը, ագրեսիվ քաղաքականություն վարելով Արցախի եւ Մայր Հայաստանի դեմ տեղեկատվական, քաղաքական, դիվանագիտական եւ այլ հարթություններում: Իսկ 2016 թվականի ապրիլին անցնելով լայնածավալ հարձակման՝ Ադրբեջանը պլանավորում էր սրընթաց պատերազմի միջոցով ոչնչացնել արցախյան պետականությունը:
Բոլոր այդ փորձերը ձախողվեցին, եւ թշնամին ետ շպրտվեց՝ տալով զգալի մարդկային, նյութական ու բարոյական կորուստներ: Այդպես եղել է եւ այդպես կլինի ընդմիշտ:
Դրա երաշխիքը մեր հզոր բանակն է, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը, իր երկիրը եւ հուսալի ապագան սեփական ուժերով կերտող մեր ժողովուրդը, հայրենիքի պաշտպանության ժամանակ կոփված հայրենասեր ու հզոր անկախության սերունդը:
Պաշտպանության բանակը եւ հայոց զինված ուժերը մեր ազգային-ազատագրական պայքարի, մեր անկախ պետականության ամենամեծ ձեռքբերումներից են, մեր ժողովրդի եւ հայրենիքի անվտանգության ապահովման, նրա բնականոն զարգացման ամենահուսալի գրավականը, տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության պահպանման ամենաազդեցիկ գործոններից մեկը:
Հավե՜րժ փառք մեր հերոսական եւ ազատարար բանակին:
Պետությունը այսուհետ էլ անելու է ամեն ինչ երկրի պաշտպանունակության ամրապնդման, մեր զինված ուժերի մարտունակության բարձր մակարդակի ապահովման, բանակը ժամանակակից զինտեխնիկայով հագեցման ուղղությամբ:
Այս գոյապայքարում, դժբախտաբար, մենք ունենում ենք նաեւ անդառնալի կորուստներ: Հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործին իրենց կյանքն են նվիրաբերել մեր ժողովրդի լավագույն զավակները: Նրանք զոհ չեն, նրանք մարտիրոսված հերոսներ են, ովքեր անմահացան եւ շարունակում են իրականացնել հայրենիքի պաշտպանի իրենց սուրբ առաքելությունը՝ ոգեշնչելով եւ պարտավորեցնելով՝ անմնացորդ ծառայել հայրենիքին, աշխատել ի փառս նրա զարգացման ու զորացման:
Մեր բոլոր կորուստները չսպիացող վերքեր են եւ միշտ կմնան մեր ժողովրդի հիշողության ու պատմության մեջ:
1988-ի ոգին ու պատգամը երեսուն տարի անց շարունակում են մեզ համար ուղենիշ հանդիսանալ, եւ մեր հայացքը ուղղված է միմիայն դեպի ապագան:
Մենք շարունակելու ենք կերտել եւ կառուցել անկախ ժողովրդավարական ու սոցիալական երկիր, էլ ավելի ամրապնդել Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը: Անկախ պետականությունը մեր ամենամեծ արժեքն է, եւ բոլորիս պարտքն է առավելագույնը անել նրա շարունակական զարգացման ու զորացման համար:
Վերջին երեք տասնամյակներում Արցախը անցել է պետականաշինության լուրջ ճանապարհ: Մեր ժողովուրդը արդյունավետորեն իրականացրել է իր առջեւ դրված ամենաբարդ առաջադրանքները: Մենք պաշտպանել ենք մեր պետությունը, նրա անկախությունն ու ազատությունը, վերականգնել ենք պատերազմի հետեւանքով գրեթե հիմնովին ավերված տնտեսությունը եւ թեւակոխել կայուն զարգացման փուլ:
Ներկա դրությամբ հաստատուն կերպով զարգանում են տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերը, հետեւողականորեն բարձրանում է ժողովրդի կենսամակարդակը: Ընթացքի մեջ է Արցախի  միջազգային ճանաչման գործընթացը: Մեր երկիրը օրեցօր ճանաչելի է դառնում աշխարհին եւ բազմակողմանի կապեր հաստատում տարբեր միավորումների հետ:
Այս բոլոր տարիների ընթացքում մենք մշտապես զգացել ենք Մայր Հայաստանի հատուկ հոգատարությունը Արցախի նկատմամբ: Անհնարին է պատկերացնել մեր ձեռքբերումներն ու հաղթանակները առանց Հայաստանի Հանրապետության գործուն եւ անմիջական մասնակցության:
Այսօր էլ միասին լուծում ենք մեծ ու պատասխանատու խնդիրներ: Բոլորս հաստատակամ ենք եւ կանենք հնարավորը, որպեսզի վաղվա օրը լինի հուսալի, մեր հայրենիքը՝ ավելի հզոր ու բարեկեցիկ:
Հակառակորդը միշտ պետք է իմանա, որ մեզ հետ ուժի լեզվով խոսելը դատապարտված է ձախողման: Մեր ժողովուրդը, մեր բանակը եւ ողջ հայությունը ցանկացած պահի արժանի հակահարված կտան մեր ազատությանն ու անվտանգությանը սպառնացող յուրաքանչյուր ոտնձգության:
Փա՜ռք ազատ ու անկախ Արցախին:
Փա՜ռք Մայր Հայաստանին:
Փա՜ռք հերոսական հայ ժողովրդին:
Միջոցառմանը ներկա էին Արցախի Հանրապետության երկրորդ Նախագահ Արկադի Ղուկասյանը, Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Արցախյան շարժման վետերաններ, պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, Հայաստանի եւ սփյուռքի ներկայացուցիչներ, հյուրեր արտերկրից:

The adversary must always know that the language of force is doomed to failure.
Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic/NKR) President Bako Sahakyan on Tuesday stated the abovementioned during the public rally at the NKR capital city Stepanakert’s Revival Square, and devoted to the 30th anniversary of the Artsakh National Liberation Movement.
The event brought together Artsakh second President Arkadi Ghukasyan; Archbishop Pargev Martirosyan, Primate of the Diocese of Artsakh of the Armenian Apostolic Church; Artsakh Movement veterans; senior state officials; representatives from Armenia and the Armenian diaspora; and foreign guests.
In his address, President Sahakyan stated as follows:
Honorable Mr. President Arkady Ghoukasyan,
Your Grace,
Respected veterans of the Artsakh Movement,
On behalf of the Artsakh Republic authorities and personally myself I convey the most heartfelt congratulations to all of us, our entire people on the 30th anniversary of the Artsakh Movement.
The year of 1988 was a turning point in the history of the Armenian nation. Three decades ago these days the entire Armenian nation joined forces, doubled their fist, alerting the whole world of their readiness to struggle for living free and secure in their Fatherland.
This nationwide outburst was a dare given to tyranny, persecutions, gross violations and abuses of human rights, all the scourges, which our people had undergone over the course of their centuries-old history. And the movement was wreathed with the restoration of the independent Armenian statehood.
Being under alien and artificially-created Azerbaijan’s yoke against its will Artsakh was condemned to extermination and death. The same fate befell Nakhijevan, other historical Armenian regions annexed to Azerbaijan. Numerous ethnic minorities in that country were forcibly assimilated and disappeared from the stage of history.
We had no alternative and were never reconciled to captivity, making numerous attempts to throw off the foreign yoke. It is worth quoting world famous academician Andrei Sakharov who said in his time that for the Armenians this struggle was a matter of life and death, for Azerbaijan – just a matter of ambition.
Notwithstanding all this, the Artsakh Movement is one of the exceptional examples of national-liberation struggles that adopted the policy of restoring historical justice and violated human rights through civilized and peaceful means, in strict compliance with international norms and rules.
In response to this the Azerbaijani authorities once again without hesitation resorted to violence, organizing mass killings, massacres, displacement of the Armenian civilian population, which became the manifestations of the most detestable crimes against humanity.
As a result of this genocidal policy hundreds and thousands of Armenians were forcibly displaced from their homes, various regions of our historical Homeland, thousands of people perished and were wounded, rich material and spiritual heritage of the Armenian culture was destroyed in the territory of the present-day Azerbaijani Republic.
Azerbaijan pursues this inhumane policy today as well. The Baku authorities have not abrogated their aims of solving the Artsakh issue by force, resorting to different provocations, violating the ceasefire regime on a daily basis, conducting aggressive policy against Artsakh and Mother Armenia in information, political, diplomatic and other spheres. Moreover, launching the large-scale offensive in April 2016 Azerbaijan planned to destroy the Artsakh statehood via blitzkrieg.
All those endeavors failed and the adversary was rebuffed, suffering serious casualties, material and moral losses. It always has been like that, so it will be in the future too.
The guarantors of that are our powerful army, the Armenia-Artsakh-Diaspora unshakable trinity, our people carving their country’s secure future on their own, the patriotic and strong independence generation being forged while defending the Motherland.
The Defense Army and the Armenian Armed Forces are among the greatest achievements of our National-Liberation Struggle, our independent statehood, the most reliable guarantee ensuring our people’s and motherland’s security and its normal development, one of the most influential factors of maintaining peace and stability in the region.
Eternal glory to our heroic liberator army!
The state will further on do everything possible towards strengthening the country’s defense capacity, securing the high level of our Armed Forces’ fighting efficiency, shipping the army with modern military equipment.
In this struggle for survival, unfortunately, we have had irretrievable losses. The best sons and daughters of our people have sacrificed their lives for the sacred mission of defending the Motherland. They are not victims, they are martyred heroes who have become immortal and continue the sacred mission of being the Motherland defenders inspiring and obliging to devotedly serve the homeland, work for the glory of its development and strengthening.
All our losses are open wounds and will always remain in our people’s memory and history.
Thirty years later the spirit and testaments of the 1988 continue to be landmarks for our people and our vision is directed solely towards the future.
We will continue to build independent democratic and social country, further cement the Mother Armenia-Artsakh-Diaspora trinity. Independent statehood is our greatest value and everybody’s responsibility is to do the maximum towards its consistent progress and reinforcement.
Over the past three decades Artsakh has passed a determined state building path. Our people efficiently fulfilled the most difficult tasks set before them. We defended our state, its independence and freedom, restored the economy almost completely ruined as the result of the war and entered the stage of sustainable development.
Currently, almost all the branches of the economy are steadily developing, people’s living standards are consistently improving. Artsakh’s international recognition is in process. Day by day our country is becoming recognizable to the world and is establishing stable ties with different entities.
During all these years we have always felt the special care of Mother Armenia towards Artsakh. Our achievements and accomplishments are impossible to imagine without the active and immediate participation of the Republic of Armenia.
Today we solve great and responsible tasks together. We are all resolute and will do our best to make the future day reliable, our homeland stronger and more prosperous.
The adversary must always know that the language of force is doomed to failure. Our people, our army and the whole Armenian people will give a worthy counterstroke to every encroachment that threatens our freedom and security.