Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների գործերով 12–րդ դատարանը ազատ արձակման որոշում է կայացրել գործով անցնող կալանքի տակ գտնվող մեղադրյլաներ Վեյսել Շահինի եւ Օքան Շիմշեքի նկատմամբ։
Ինչպես հայտնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս»–ը,  դատարանը ազատազ արձակման որոշման մեջ նշել է, որ մեղադրյալները Տրապիզոնի ժանդարմերիանի հետախուզության աշխատակից լինելով՝ ժամանակին իրենց վերադասին հայտնել են Հրանտ Դինքի դեմ կազմակերպվող մահափորձի մասին, նրանց հեռախոսների մեջ չի հայտնաբերվել գյուլենականների հաղորդակցության միջոց հանդիսացող ByLock հավելվածը, նրանք բանկային հաշիվ չեն ունեցել գյուլենականների Bank Asya–ում եւ դրամական շարժ չեն ունեցել բանկային հաշիվներում։
Մեղադրյալները ազատ են արձակվել պայմանով, որ դատական նիստերին պետք է ներկա լինեն եւ ամեն շաբաթ բնակավայրին մոտ գտնվող ոստիկանության բաժանմունքում ստորագրեն։

An Istanbul court has ruled for the release of detained Veysel Şahin and Okan Şimşek, who are defendants along the lines of the case into the assassination of Istanbul Armenian journalist Hrant Dink.
In its decision to have these defendants released, the court noted that being intelligence officers of the Trabzon Gendarmerie, they had informed their superior in timely fashion about the assassination being plotted against Dink, the ByLock smartphone messaging application—which is considered the means of communication between the members of the Gülen Movement, led US-based Turkish Muslim cleric Fethullah Gülen—was not found on their smartphones, and they did not have accounts at Bank Asya of the Gülen Movement as well as cash flows in bank accounts, according to Agos Armenian weekly of Istanbul.
But these defendants were released on the condition that they have to attend the trials on the Dink murder case, and to every week sign up at the police stations near the places of their residence.