Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների գործերով 12–րդ դատարանը ազատ արձակման որոշում է կայացրել գործով անցնող կալանքի տակ գտնվող մեղադրյլաներ Վեյսել Շահինի եւ Օքան Շիմշեքի նկատմամբ։
Ինչպես հայտնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս»–ը,  դատարանը ազատազ արձակման որոշման մեջ նշել է, որ մեղադրյալները Տրապիզոնի ժանդարմերիանի հետախուզության աշխատակից լինելով՝ ժամանակին իրենց վերադասին հայտնել են Հրանտ Դինքի դեմ կազմակերպվող մահափորձի մասին, նրանց հեռախոսների մեջ չի հայտնաբերվել գյուլենականների հաղորդակցության միջոց հանդիսացող ByLock հավելվածը, նրանք բանկային հաշիվ չեն ունեցել գյուլենականների Bank Asya–ում եւ դրամական շարժ չեն ունեցել բանկային հաշիվներում։
Մեղադրյալները ազատ են արձակվել պայմանով, որ դատական նիստերին պետք է ներկա լինեն եւ ամեն շաբաթ բնակավայրին մոտ գտնվող ոստիկանության բաժանմունքում ստորագրեն։

12-ый суд Стамбула по тяжким преступлениям принял решение об освобождении из-под ареста Вейсела Шахина и Окана Шишмека, проходящих в качестве обвиняемых по делу Гранта Динка.
Как пишет армянская газета Стамбула «Акос», в решении суда отмечено, что обвиняемые, будучи сотрудниками разведки жандармерии Трабзона, в свое время заявили в вышестоящие инстанции о готовящемся убийстве Динка, в их телефонах не обнаружено приложение ByLock, которое считается средством связи гюленовцев, и у них не было банковских счетов в гюленовском «Bank Asya».
Обвиняемых освободили с условием, что они должны посещать судебные заседания и каждую неделю оставлять свои подписи в полицейском отделении рядом с местом своего проживания.