Ֆլորիդա նահանգի համալսարանի հետազոտողները բացահայտել են ամուսնական դավաճանությանը նպաստող գործոնները, հայտնում է «Գազետա»-ն՝ վկայակոչելով Journal of Personality and Social Psychology ամսագիրը:
3.5 տարվա ընթացքում գիտնականները հետեւել են 233 նոր ամուսնացած զույգերին: Նրանց հետաքրքրում էր երկու պարամետր. ուշադրության շեղման արագությունը եւ թեագնահատելու հակումը: Գիտնականները փորձարկման մասնակիցներին ինչպես չափազանց գրավիչ, այնպես էլ միջին տեսք ունեցող կանանց եւ տղամարդկանց լուսանկարներ են ցույց տվել: Ինչպես պարզվել է, նրանք, ովքեր ամենից արագ են շեղվել գրավիչ կանանց եւ տղամարդկանց լուսանկարներից, 50 տոկոսով ավելի քիչ են հակված դավաճանությանը, իսկ նրանք, ովքեր ավելի երկար են ուսումնասիրել լուսանկարները, ավելի հաճախ են դավաճանել:
Ավելի քիչ են դավաճանել նաեւ այն մասնակիցները, որոնք թերագնահատել են լուսանկարներում պատկերված գեղեցիկ կանանց կամ տղամարդկանց գրավչությունը՝ նրանց մեջ ոչ մի առանձնահատուկ բան չտեսնելով: Հետազոտողները նշում են, որ երկու գործընթացներն էլ անգիտակցաբար են տեղի ունենում. դրանց վրա կարող են ազդել ինչպես կենսաբանական գործոնները, այնպես էլ կյանքի փորձը:
Հետազոտության ընթացքում հնարավոր է եղել երկու գործոն բացահայտել: Այդպես, դավաճանության հակված են եղել ավելի երիտասարդ մասնակիցները, որոնք այնքան էլ բավարարված չեն բուն հարաբերություններով, բայց միեւնույն ժամանակ գոհ են սեքսից: Բացի այդ, դավաճանություններն ավելի հաճախ են հանդիպել այն զույգերի մոտ, որտեղ կանայք պակաս գրավիչ տեսք ունեն: Նրանց ամուսինններն ավելի հաճախ են դավաճանել իրենց, եւ պակաս գրավիչ տեսք ունեցող կանայք ուսումնասիրության ավելի գրավիչ մասնակիցներից հաճախ են դավաճանության գնացել: Տղամարդու արտաքինը որեւէ դեր չի խաղացել:
Կարեւոր էր նաեւ սեռական հարաբերությունների նախկին փորձը: Տղամարդիկ, որոնք նախկինում ավելի հաճախ են սեռական հարաբերություններ ունեցել, առավել հակված են եղել դավաճանությունների: Կանանց դեպքում պատկերը հակառակն էր. որքան քիչ են եղել կանանց զուգըներները, այդքան նրանք ավելի հեշտ են արտամուսական կապի մեջ մտել:

Исследователи из университета штата Флорида выяснили факторы, способствующие супружеской измене, передает Gazeta со ссылкой на Journal of Personality and Social Psychology.
В течение 3,5 лет исследователи наблюдали за 233 недавно поженившимися парами. Их интересовали два параметра: скорость отвлечения внимания и склонность к обесцениванию. Ученые показывали участникам эксперимента фотографии мужчин и женщин, как очень привлекательных, так и средней внешности. Как выяснилось, те, кто наиболее быстро отрывался от разглядывания красавцев и красавиц, были на 50% менее склонны изменять супругам. Те же, кто разглядывал фото подолгу, изменяли чаще.
Также реже изменяли те участники, которые занижали привлекательность людей на фото, не находя в красивых людях ничего особенного. Исследователи отмечают, что оба процесса происходят бессознательно — на них могут оказывать влияние как биологические факторы, так и жизненный опыт.
В процессе исследования удалось выделить и другие факторы. Так, к измене оказались склонны более молодые участники, не слишком удовлетворенные самими отношениями, но при этом довольные сексом. Кроме того, измены чаще встречались в парах, где женщины обладали менее привлекательной внешностью — им чаще изменяли мужья, да и сами они решались на измену чаще красивых участниц исследования. Внешность мужчины роли не играла.
Оказался важен и предыдущий опыт сексуальных отношений. Мужчины, ранее вступавшие в большое число половых связей, изменяли чаще. Среди женщин ситуация оказалась противоположной — чем меньше половых партнеров у женщины было до брака, тем охотнее она шла на измену.