Կողմերի միջեւ առարկայական պայմանավորվածությունների ձեռքբերումից հետո Երեւանը կքննարկի իրանական գազի՝ Հայաստանով Վրաստան տարանցման հարցը: Այս մասին փետրվարի 13-ին կայացած մամուլի ասուլիսին, պատասխանելով NEWS.am-ի հարցին, հայտարարել է ՀՀ էներգետիկայի ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը: Նա նշել է, որ կողմերը դեռ չեն քննարկել Իրանից Վրաստան գազի մատակարարման հեռանկարները:
«Երբ կողմերը որոշեն մատակարարումների ծավալներն ու գները, այդ ժամանակ միայն մենք կարող քննարկել տարանցման հարցերը: Սակայն այս պահի դրությամբ նրանք առարկայական պայմանավորվածություններ ձեռք չեն բերել»,- ասաց փոխնախարարը:
Նա հավելեց, որ այս գործարքի արդյունքում Հայաստանը միայն կշահի, քանի որ տարանցման համար կվճարվի:
Ավելի վաղ Իրանի նավթի փոխնախարար Համիդ Ռեզա Արագին հայտարարել էր, որ Իրանն աշխարհագրորեն կարող է տարբեր երկրներին գազ մատակարարել, սակայն Վրաստան գազի արտահանման համար պետք է պայմանավորվածություն ձեռք բերել Հայաստանի հետ:

Ереван обсудит транзит иранского газа через территорию Армении в Грузию после достижения предметных договоренностей между сторонами. Об этом на пресс-конференции 13 февраля сообщил заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айк Арутюнян, отвечая на вопрос Новости Армении-NEWS.am.
Он отметил, что стороны пока не обсуждали перспективы поставок газа из Ирана в Грузию.
«Когда они обговорят объемы поставок и цены, только тогда мы сможем с ними обсудить вопросы транзита. Однако в данный момент  они не достигли предметных договоренностей»,- отметил замминистра.
Он добавил, что от этой сделки Армения только выиграет, получая плату за транзит.
Ранее заместитель министра нефти Ирана по газовым вопросам Хамид Реза Араги отметил, что Иран географически способен отправлять газ в различные страны, но для экспорта газа в Грузию соглашения должны быть достигнуты и с Арменией.