Ամերիկյան ընկերությունների կողմից առեւտրային մարտահրավերները կշարունակեն Կանադայի համար դժվարություններ առաջացնել, նույնիսկ եթե NAFTA-ի (Հյուսիսամերիկյան ազատ առեւտրի համաձայնագրի) վերանայման համար բանակցությունները հաջողված լինեն: Այս մասին հայտարարել է Կանադայի կառավարության բարձրաստիճան ներկայացուցիչը, հաղորդում է Reuters-ը:
Կանադայի արտահանման 75 տոկոսը բաժին է ընկնում Միացյալ Նահանգներին: Սակայն, Օտտավան բողոքում է նախագահ Դոնալդ Թրամփի իշխանության գալուց հետո ԱՄՆ աճող պրոտեկցիոնիզմից:
NAFTA-ի վերանայման բանակցությունները դանդաղ են ընթանում, քանի որ Կանադան եւ Մեքսիկան փորձում են լուծել համաձայնագրի փոփոխության մասին ԱՄՆ մի շարք արմատական պահանջները: Ենթադրվում էր, որ բանակցությունները կավարտվեն մարտի վերջին:
«Նույնիսկ եթե նոր համաձայնագիրը վաղը ստորագրվի, ես կարծում եմ, որ մենք առեւտրի հարցով կշարունակենք մեծ դժվարություններ ունենալ Միացյալ Նահանգների հետ», - ասել է  Կանադայի Առեւտրի նհախարարության ներկայացուցիչ Տիմոտի Սարջենտը:

Торговые вызовы со стороны американских компаний по-прежнему будут причиной затруднений для Канады, даже если переговоры по пересмотру NAFTA (Североамериканское соглашение по свободной торговле) будут успешными. Об этом заявил высокопоставленный представитель правительства Канады, передает Reuters.
75% экспорта Канады приходится на США. Однако Оттава жалуется на растущий протекционизм США после прихода к власти президента Дональда Трампа.
Переговоры по пересмотру NAFTA продвигаются медленно, поскольку Канада и Мексика стремятся решить ряд радикальных требований США по изменениям в соглашении.  Предполагалось, что переговоры завершатся к концу марта.
«Даже если завтра будет подписано новое соглашение, я думаю, что мы по-прежнему столкнемся с большими сложностями в наших отношениях с Соединенными Штатами по части торговли», - сказал  представитель Министерства торговли Канады Тимоти Сарджент.
По его словам, недавние шаги США, которые наложили пошлины на   канадские пиломатериалы, коммерческие авиалайнеры и некоторые бумажные изделия, были вызваны жалобами американских компаний. Он считает подобную политику большой проблемой.