ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ հարաբերությունները սարսափելի լարված են Ղրիմի հարցի պատճառով, եւ Կրեմլի հետ իր դաշնակցային հարաբերությունների պատճառով բացասական հետեւանքներով որոշակի պատժամիջոցների պետք է սպասի նաեւ Հայաստանը: Այս մասին փետրվարի 14-ին «Ամերիկյան պատժամիջոցների հնարավոր ազդեցությունը Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ ռազմական գործարքների հետագա կնքման վրա» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց «Ռազմինֆո» կայքի համակարգող, ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը:
Նրա խոսքով՝ դա կարող է տեղի ունենալ ցանկացած պահին, եւ ամեն ինչ որոշելու է ԱՄՆ Կոնգրեսը: «Նման վտանգ միշտ կա: Մյուս կողմից՝ եթե հիշենք Իրանի օրինակը, ԱՄՆ-ում հրաշալի հասկանում են, որ Ռուսաստանի մի շարք գործընկերներ պարզապես այլ տարբերակներ չունեն»,- հավելեց Վրթանեսյանը:
Ըստ որում՝ փորձագետն ընդգծեց, որ ռուս-ամերիկյան հարաբերություններն ազդում են հայ-ամերիկյան համագործակցության վրա եւ հակառակը, սակայն տվյալ դեպքում Երեւանն աշխատում է առավելագույն չեզոք դիրքորոշում գրավել, եւ սա հասկանում են ինչպես Մոսկվայում, այնպես էլ Վաշինգթոնում: Ինչպես նշեց «Ռազմինֆո» կայքի համակարգողը, որոշակի լարվածություն կա նաեւ ԱՄՆ-ի եւ Ադրբեջանի հարաբերություններում, ինչը հիմնականում պայմանավորված է այս երկրում մարդու իրավունքների խախտումներով, որն արահայտվել է Ադրբեջանի տարածքում  ամերիկյան ընկերությունների եւ գործակալությունների փակմամբ, լրագրողների կալանավորումներով եւ այլն: Սակայն, ըստ Կարեն Վրթանեսյանի, Վաշինգթոնի եւ Բաքվի միջեւ գործնական հարաբերությունները բավական բարձր մակարդակում են, եւ այս պատճառով քիչ հավանական է Ալիեւի ռեժիմի դեմ ԱՄՆ-ի կողմից պատժամիջոցների կիրառումը:
Նա միաժամանակ նշեց, որ Ադրբեջանը ծանր սպառազինության ոլորտում ռազմական գնումները կշարունակի Ռուսաստանից կատարել, եւ սա թելադրված է Մոսկվայի հետ ոչ միայն եւ ոչ այնքան գործընկերային կամ աշխարհաքաղաքական հարաբերություններով, այլ ավելի շուտ նրանով, որ Ադրբեջանի ապառազինության  աջակցության ամբողջ ենթակառուցվածքները հիմնված են ռուսական արտադրանքի վրա:

Отношения между США и Россией сильно натянуты из-за крымского вопроса, и определенные санкции с негативными последствиями должна ожидать и Армения из-за своих  союзнических отношений с Кремлем. Об этом в ходе обсуждения на тему «Возможное влияние американских санкций на последующее заключение военных сделок между Арменией и США» заявил 14 февраля координатор сайта «Разминфо», военный эксперт Карен Вртанесян.
По его словам, это может произойти в любой момент, и все будет решать Конгресс США. «Такой риск всегда есть и всегда имеется. С другой стороны, если вспомнить пример Ирана, в США прекрасно понимают, что у ряда партнеров России других вариантов просто нет», - добавил Вртанесян.
При этом эксперт подчеркнул, что российско-американские отношения влияют на армяно-американское сотрудничество и наоборот, но в данном случае Ереван старается занимать максимально нейтральную позицию, и это понимают как в Москве, так и в Вашингтоне. Определенная напряженность, как отметил  координатор сайта «Разминфо», есть и в отношениях США и Азербайджана, которая в основном обусловлена  нарушением прав человека в этой стране, что проявлялось в закрытии американских фирм и агентств на территории Азербайджана, арестах журналистов и так далее. Однако деловые отношения между Вашингтоном и Баку, по оценке Карена Вртанесяна, находятся на довольно высоком уровне, и по этой причине маловероятно применение санкций со стороны США в отношении режима Алиева.
Одновременно он отметил, что военные закупки в сфере тяжелых вооружений Азербайджан будет продолжать у России, и это продиктовано не только и не столько партнерскими или геополитическими отношениями с Москвой, а скорее тем, что вся инфраструктура поддержки вооружений Азербайджана основана на российской продукции.