Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը բրիտանացի քաղաքական գործիչներին մեղադրել է հիմարության մեջ՝ մեկնաբանելով նրանց պնդումները, թե փորձում են եվրոպական գերտերություն ստեղծել, հաղորդում է AP-ն:
Մեկնաբանելով Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Բորիս Ջոնսոնի հայտարարությունը, թե ինքը փորձում է ԵՄ-ն դարձնել դաշնային գերտերություն՝ Յունկերը նշել է, որ որոշ բրիտանացի քաղաքական գործիչներ խաբում են՝ ձեւացնելով, թե «ես հիմար, համառ ֆեդերալիստ եմ եւ եվրոպական գերտերության կողմնակից»:
«Ես կտրականապես դեմ եմ եվրոպական գերտերությանը: Մենք Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները չենք, մենք Եվրոպական միությունն ենք, որը հարուստ մարմին է, քանի որ բաղկացած է 27 կամ 28 երկրներից: ԵՄ-ն չի կարող կառուցվել եվրոպական երկրների (շահերի) դեմ, ուստի ասվածը ամբողջապես հիմարություն է»,-նշել է նա։

Mr Johnson said the EU wanted to create an "overarching European state" and that integration was deepening.
"British politicians, Labour and Tory, have always found that ambition very difficult," Mr Johnson said.
"It is hard to make it cohere with our particular traditions of independent parliamentary and legal systems that go back centuries."
Asked about the foreign secretary's remarks, Mr Juncker replied: "Some in the British political society are against the truth, pretending that I am a stupid, stubborn federalist, that I am in favour of a European superstate. I am strictly against a European superstate. We are not the United States of America, we are the European Union, which is a rich body because we have these 27, or 28, nations. The European Union cannot be built against the European nations, so this is total nonsense."