Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը բրիտանացի քաղաքական գործիչներին մեղադրել է հիմարության մեջ՝ մեկնաբանելով նրանց պնդումները, թե փորձում են եվրոպական գերտերություն ստեղծել, հաղորդում է AP-ն:
Մեկնաբանելով Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Բորիս Ջոնսոնի հայտարարությունը, թե ինքը փորձում է ԵՄ-ն դարձնել դաշնային գերտերություն՝ Յունկերը նշել է, որ որոշ բրիտանացի քաղաքական գործիչներ խաբում են՝ ձեւացնելով, թե «ես հիմար, համառ ֆեդերալիստ եմ եւ եվրոպական գերտերության կողմնակից»:
«Ես կտրականապես դեմ եմ եվրոպական գերտերությանը: Մենք Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները չենք, մենք Եվրոպական միությունն ենք, որը հարուստ մարմին է, քանի որ բաղկացած է 27 կամ 28 երկրներից: ԵՄ-ն չի կարող կառուցվել եվրոպական երկրների (շահերի) դեմ, ուստի ասվածը ամբողջապես հիմարություն է»,-նշել է նա։

Президент Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер обвинил британских политиков в глупости, комментируя их утверждения в том, что он стремится создать европейскую супердержаву, передает AP.
Комментируя заявление главы МИД Великобритании Бориса Джонсона о том, что он пытается превратить ЕС в федералльное супергосударство Юнкер отметил, что некоторые британские политики лгут, делая вид, что «я глупый, упрямый федералист и  сторонник европейской сверхдержавы». «Я категорически  против европейской сверхдержавы. Мы не Соединенные Штаты Америки, мы Европейский Союз, который является богатым органом, потому что  он состоит из  27 или 28 стран. ЕС нельзя строить против (интересов) европейских стран, так что это полная глупость», - отметил он.