Թուրքիան մտադիր է ադրբեջանական Ջոջուղ Մարջանլի գյուղում մի շարք գյուղատնտեսական նախագծեր իրականացնել: Այս հարցը քննարկվել է Էկոնոմիկայի նախարար Շահին Մուստաֆաեւի եւ Բաքվում Թուրքիայի դեսպան Էրքան Օզորալի հանդիպման ժամանակ, հայտնում է haqqin.az-ը` հղում անելով Ադրբեջանի էկոնոմիկայի նախարարությանը:
Տեղեկատվության համաձայն՝ Ադրբեջանի հետ համատեղ նախագծերը կվերաբերեն մեղվաբուծության, անասնապահության, ջերմոցային տնտեսությունների եւ հուշանվերների արտադրության ոլորտներին:
Մասնավորապես, 15 ընտանիքների համար նախատեսվում է ստեղծել մեղվապահական տնտեսություն, ինչպես նաեւ անասունների 150 գլխաքանակով կաթնային տնտեսություն: Բացի այդ, կկառուցվեն նաեւ 15 փոքրիկ ջերմոցներ:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական կողմը փորձում է Ջոջուղ Մարջանլին որպես 2016-ի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ «ազատագրված» տարածք ներկայացնել:
Իրականում, գյուղը երբեք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բանակի վերահսկողության տակ չի եղել: Ավելի վաղ  ԼՂՀ ներկայացուցիչները կարծիք էին հայտնել, որ գյուղի զարգացման պատրվակով Ադրբեջանի իշխանությունները կարող են այդ տարածքում ռազմակայաններ տեղավորել:

Турция планирует реализовать в азербайджанском селе Джоджуг Марджанлы ряд агропроектов. Данный вопрос был обсужден на встрече министра экономики Шахина Мустафаева и посла Турции в Баку Эркана Озорала, сообщает haqqin.az со ссылкой на Министерство экономики Азербайджана.
Согласно информации, совместные с Азербайджаном проекты затронут сферы пчеловодства, животноводства, тепличного хозяйства и производства сувениров. В частности, для 15 семей планируется создать пчеловодческое хозяйство, а также молочное хозяйство со 150 головами скота. Также будут построены 15 малых теплиц.
Напомним, что азербайджанская сторона старается представить село Джоджуг Марджанлы как «отвоеванное» в результате апрельской агрессии 2016 г. В действительности, село никогда не находилось под контролем Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики. Ранее представители НКР уже высказывали мнение, что власти Азербайджана могут под предлогом развития села разместить на его территории военные базы.