Կառավարությունն այսօրվա՝ փետրվարի 15-ի նիստում, բացասական եզրակացություն տվեց ԱԺ «Ելք» խմբակցության ներկայացրած օրենսդրական նախագծին, որով առաջարկվում էր Հարկային օրենսգրքում փոփոխություն կատարել:
Նշենք, որ «Ելք»-ի պատգամավորներն առաջարկում են բենզինի, դիզելային վառելիքի եւ սեղմած բնական գազի ակցիզային հարկի դրույքաչափը վերանայել եւ վերադառնալ նախկին դրույքաչափերին:
Ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը նշեց, որ երբ Հարկային օրենսգիրքը փոփոխության էին ենթարկում, համարձակ քայլերի գնացին, էական թուլացումներ արվեցին, որպեսզի տնտեսավարողների համար բարենպաստ միջավայր լինի:
Նրա համոզմամբ՝ առաջարկվող փոփոխությունները կբերեն բացասական զարգացումների, կնվազեն նաև բյուջեի մուտքերը:
«Եթե ունենք երկընտրանք արտադրությունը հարկել, թե սպառումը, շատ ավելի նպատակահարմար է գնալ սպառման հարկմանը, քանի որ այլ տարբերակով տնտեսական աճ հնարավոր չէ ապահովել»,- ասաց Վարդան Արամյանը:
Նա նաեւ ընդգծեց, որ պատգամավորներն այլընտրանք չեն առաջարկել, քանի որ եթե ակցիզային հարկի դրույքաչափը վերանայվի, ապա բյուջեում եկամուտների պակաս կլինի եւ հաշվարկված չէ, թե դա ինչ տնտեսական էֆեկտ կունենա:
Նշենք, որ «Ելք»-ի նախաձեռնությամբ փետրվարի 16-ին ԱԺ արտահերթ նիստ է հրավիրված հենց այդ օրինագիծը քննարկելու օրակարգով:
ՀՀԿ խմբակցությունը հայտարարել է, որ իրենք չեն տապալի նիստը, ներկա կլինեն եւ եւս մեկ անգամ կներկայացնեն իրենց մոտեցումները:

Правительство Армении на заседании 15 февраля дало отрицательное заключение по законопроекту, предусматривающему возврат прежних ставок по акцизному налогу. Проект представил министр финансов Вардан Арамян.
По его словам, предлагаемое изменение приведет к сокращению бюджетных доходов. «Если мы вынуждены выбирать между производством и потреблением, целесообразнее увеличить налоговое бремя потребителей, в противном случае мы не сможем обеспечить экономический рост», - отметил министр.
Он сказал, что авторы законопроекта не оставили никакой альтернативы изменению акциза. «Если ставка акцизного налога будет пересмотрена, доходы бюджета сократятся. При этом нет расчетов, к какому экономическому эффекту это приведет», - подчеркнул Вардан Арамян.
Напомним, что депутаты оппозиционного блока «Выход» предложили законопроект, предусматривающий пересмотр ставок акцизного налога на газ, бензин, дизельное топливо и возврат действующих прежде ставок. По инициативе блока «Выход» 16 февраля состоится внеочередное заседание парламента для обсуждения вышеуказанного законопроекта. Правящая Республиканская партия Армении заверила, что обеспечат кворум и не сорвет заседание. Инициатива «Выхода» поддержана блоком «Царукян».