ԱՄՆ իշխանությունները ձերբակալել են երկու եղբայրներ՝ Քրիստին եւ Թայլեր Տորոներին ահաբեկչություն իրականացնելու նպատակով պայթուցիկ սարքեր պատրաստելու համար, հաղորդում է The New York Times-ը։
Գործը քննվել է Մանհեթենի դաշնային դատարանում։ Մեղադրական եզրակացությունում մասնավորապես նշված է, որ եղբայրների Բրոնքսի տանը հայտնաբերվել են այնպիսի նյութեր, որոնք անհրաժեշտ են պայթուցիկներ պատրաստելու համար՝ նիտրատ, ալյումինի փոշի, երկաթի օքսիդ եւ ռումբի միջուկ։
Քրիստիան Տորոն աշխատում էր Հարլեմ շրջանի դպրոցում եւ վճարել է աշակերտներին պահանջվող նյութերը հրավառ նյութերի  պատրաստման վայրերից գնելու համար, որը ազատ վաճառվում է ԱՄՆ-ում։
Եղբայրները ձերբակալվել են հունվարի 31-ին, դեռ տեղեկություն չկա նրանց միջազգային ահաբեկչական կազմակերպության հետ կապի շուրջ։

Власти США арестовали двух братьев Кристина и Тайлера Торо по обвинению в изготовлении взрывных устройств с целью совершения теракта, сообщает ТАСС со ссылкой на The New York Times.
Она приводит выдержки из обвинительного заключения, направленного на рассмотрение федерального суда на Манхэттене. В заключении, в частности, говорится об обнаружении в квартире братьев в Бронксе таких пригодных для изготовления взрывного устройства веществ, как селитра, алюминиевый порошок, окись железа и дробь (начинка бомбы).
Кристиан Торо работал в одной из школ района Гарлем и, по данным следствия, платил ученикам за то, чтобы они помогали ему извлекать требуемые вещества из пиротехнических изделий, находящихся в открытой продаже в США.
Братья были арестованы 31 января. У властей пока нет проверенной информации о том, что Торо были связаны с какой-либо международной террористической организацией.