F 18-ի միլիարդատեր Սերգեյ Գալիցկին 138 մլրդ ռուբլով «Վնեշտորգբանկին» է վաճառել «Մագնիտ» F 2 ռեթեյլերի իր գրեթե ամբողջ բաժնեմասը, որը նա ստեղծել է 24 տարի առաջ: ՎՏԲ խմբի կողմից «Մագնիտի» 29,1 տոկոս բաժնետոմսերի ձեռքբերման  համաձայնագիրը ստորագրվել է ուրբաթ՝ փետրվարի 16-ին, Սոչիում անցկացվող նեդրումային համաժողովում, փոխանցում է Forbes-ը:
«Այսպիսով, ՎՏԲ-ն դառնում է «Մագնիտի» խոշոր բաժնետերը»,- փաստաթուղթը ստորագրելուց հետո հայտարարել է ՎՏԲ խմբի ղեկավար Անդրեյ Կոստինը: Նա հստակեցրել է, որ գործարքի գումարը կազմել է 138 մլրդ ռուբլի: Կոստինը հիշեցրել է, որ հիմա գործարքին պետք է հավանություն տան համապատասխան մարմինները:
Ինքը Գալիցկին հեռանում է ընկերությունից՝ «Մագնիտում» պահպանելով իր բաժնեմասը 3 տոկոսի չափով:
Սոչիում ՎՏԲ ղեկավարը հայտարարել է, որ արդեն մոտ ժամանակում «Մագնիտում» նոր ղեկավարություն կնշանակվի: Կոստինը հնարավոր է համարել «Մագնիտի» միացումը ռուսական շուկայում աշխատող այլ ռեթեյլերների հետ: Նա չի բացառել նաեւ «Մագնիտի» հետագա ընդարձակումը:

Миллиардер Сергей Галицкий F 18 продал группе ВТБ за 138 млрд рублей почти всю свою долю в ретейлере «Магнит» F 2, который он создал 24 года назад. Соглашение о приобретении группой ВТБ 29,1% акций «Магнита» подписано в пятницу, 16 февраля, на инвестиционном форуме в Сочи, передает Forbes
«Таким образом ВТБ становится крупнейшим акционером «Магнита», — заявил после подписания документа глава группы ВТБ Андрей Костин (цитата по ТАСС). Он уточнил, что сумма сделки составила 138 млрд рублей. Теперь, напомнил Костин, сделку ждет одобрение соответствующих органов.
Сам Галицкий покидает компанию, сохранив свою долю в «Магните» в размере 3%.
Глава ВТБ заявил в Сочи, что уже в ближайшее время в «Магните» будет назначено новое руководство. Костин допустил слияние «Магнита» с другими ретейлерами, работающими на российском рынке. Также он не исключил дальнейшей экспансии «Магнита».