Իսրայելը չափազանց հետաքրքրված է Հայաստանում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծմանն իր մասնակցությամբ: Այս մասին փետրվարի 16-ին Հայաստան-Իսրայել բարեկամության խորհրդարանական խմբի անդամների մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց հայկական պատվիրակության անդամ, ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանը:
Նրա խոսքով՝ իսրայելական կողմը, հաշվի առնելով Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը, հանդես է եկել բավական ինտրիգային եւ հետաքրքիր հայտարարությամբ: «Նրանք ցանկանում են մասնակցել Հայաստանում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման գործընթացին եւ այդ գոտում ակտիվ տնտեսական գործունեություն սկսել»,- նշեց Մելիքյանը:
Նշենք, որ Իսրայելում հայկական պատվիրակությունը ղեկավարել է հանրապետական պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը: Պատվիրակության կազմում են եղել նաեւ ընդդիմության ներկայացուցիչները՝ «Ծառուկյան» դաշինքից Վահե Էնֆիաջյանը եւ «Ելք» դաշինքից Գեւորգ Գորգիսյանը:

Израиль весьма заинтересован в своем участии в создании свободной экономической зоны в Армении. Об этом на пресс-конференции членов парламентской группы дружбы Армения – Израиль заявил 16 февраля секретарь фракции правящей Республиканской партии Армении, член армянской делегации Гагик Меликян.
По его словам, израильская сторона, учитывая факт членства Армении в Евразийском экономическом союзе, выступила с довольно интригующим и интересным заявлением. «Они хотят принять участие в процессе создания свободной экономической зоны в Армении и начать проводить в данной зоне активную экономическую деятельность», - отметил Меликян.
Стоит отметить, что армянскую делегацию в Израиле возглавил депутат от правящей партии Гагик Минасян. В составе делегации также были представители оппозиции – Ваге Энфиаджян от блока «Царукян» и Геворк Горгисян от блока «Выход».