Հետխորհրդային տարածքում կիբերհարձակումներից պաշտպանվելու պատշաճ պետական կարգավորում չկա: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում «Հայացք ֆինանսական անվտանգության» թեմայով սեմինարից հետո ասել է «Կասպերսկու լաբորատորիայի» խորհրդատու,  վերլուծաբան Բուլատ Սիրաեւը:
Նա նշել է, որ վերջերս Ռուսաստանում հայտնվել է երկրի բոլոր ռազմավարական կարեւորագույն ձեռնարկություններում կիբեր հարձակումների հայտնաբերման եւ դրանց դեմ պայքարի համակարգի ներդրման մասին դաշնային օրենք:
«Հետխորհրդային տարածքի շատ երկրներում նման նախաձեռնություն չկա, եւ ընկերությունները պաշտպանության համար կամ որեւէ քայլեր են ձեռնարկում, կամ ոչ», - ասել է Բուլատ Սիրաեւը:
Նրա խոսքով՝ շատ ընկերություններ ուշադրություն չեն դարձնում կիբեր պաշտպանությանը, քանի որ կամ նրանք չեն ենթարկվել հարձակումների կամ պետական պահանջներ չկան: «Նախ պետք է լինեն ոլորտի ստանդարտներ, օրենքներ, որոնք պարտադրում են ընկերություններին կիրառել առնվազն նվազագույն պաշտպանական տեխնոլոգիաները», - ասել է «Կասպերսկու լաբորատորիա»-ի վերլուծաբանը:
Հիշեցնենք, որ «Կասպերսկու լաբորատորիան» փետրվարի 16-ին կազմակերպել էր «Հայացք ֆինանսական անվտանգության» թեմայով սեմինար:

На постсоветском пространстве нет должного государственного регулирования защиты от кибератак. Такое мнение в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am заявил консультант-аналитик «Лаборатории Касперского», руководитель отдела предпродажной поддержки Булат Сираев после семинара «Взгляд на финансовую безопасность»
Он отметил, что в России буквально недавно появился федеральный закон по введению системы обнаружения и противодействия кибератакам во всех стратегически важных предприятиях страны.
«Во многих же странах постсоветского пространства нет такой инициативы, и компании либо предпринимают какие- то шаги по защите, либо нет»,- отметил Булат Сираев.
По его словам, многие компании не уделяют должного внимания киберзащите, поскольку либо не подвергались атакам, либо отсутствуют требования государства.  «В первую очередь должны быть отраслевые стандарты, законы, которые обязывающие компании  применять хотя бы минимальные защитные технологии, правильно противостоять угрозам, поскольку не все компании, к сожалению, сами это могут сделать», - отметил аналитик «Лаборатории Касперского», добавив, что адекватно противостоят атакам те компании, которые уже пострадали от инцидента.
Напомним, что «Лаборатория Касперского» 16 февраля организовала в Ереване семинар «Взгляд на финансовую безопасность».