Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարող է կարգավորվել միայն ու միայն այն պարագայում, եթե Ադրբեջանի ղեկավարությունը հրաժարվի իր անիրատեսական ակնկալիքներից:
«Արմենպրեսի» տեղեկացմամբ` այս մասին հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ փետրվարի 17-ին ելույթ ունենալով Մյունխենի անվտանգության համաժողովում: Ի պատասխան ադրբեջանցի պատվիրակի հարցին, որին, ի դեպ, ընդհատեց անգամ նիստը վարողը, քանի որ նրա հարցը բավականին երկարեց ու նմանվեց քաղաքական ելույթի, ՀՀ Նախագահը պատասխանեց հանդուրժողականության ու քաղաքավարության սեփական օրինակով
«Մի հռետորական հարց տամ. եթե ձեր երկրի նախագահը տարածքային հավակնություններ է արտահայտում Երեւանի նկատմամբ այս տարի, երբ հոկտեմբերին նշում ենք Երեւանի հիմնադրման 2800-ամյակը, ինչպես կարող է կարգավորվել ԼՂ հակամարտությունը: Դուք ցանկանում եք ապրել ազատ, ցանկանում եք ապրել Ղարաբաղում, ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ ԼՂ ժողովուրդը եւս ցանկանում է ապրել ազատ, եւ նրանք ցանկանում են ապրել իրենց պատմական տարածքներում, որտեղ նրանց ժառանգությունն ունի հազարավոր տարիների պատմություն:
Նրանք չեն ցանկանում, որ դուք ավերեք այդ ժառանգությունը»,-ասաց ՀՀ նախագահը:
Նրա խոսքով՝ թե ինչու են ԼՂ շուրջը գտնվող որոշ տարածքներ գտնվում Արցախի պաշտպանության ուժերի վերահսկողության տակ, բոլորը գիտեն պատճառները: Բացի դրանից, ԼՂ ժողովուրդը հանրաքվեի միջոցով Խորհրդային միության փլուզման ժամանակ արտահայտեց անկախ ապրելու իր ցանկությունը, իսկ Ադրբեջանի այն ժամանակվա իշխանությունները բռունցքով փորձեցին խոչընդոտել ԼՂ ժողովրդի միանգամայն լեգիտիմ եւ իրավական ցանկությունը: Ի դեպ, եվրոպական կառույցները ցուցաբերեցին շատ դրական վերաբերմունք՝ ընդունելով ԼՂ ինքնորոշման իրավունքը:
«Ես ատում եմ պատերազմը, բայց մեզ պաշտպանելու համար մենք պետք է ապահովեինք անվտանգության գոտի: Մենք պատրաստ ենք հակամարտության խաղաղ կարգավորման, եթե Ադրբեջանի ղեկավարությունը ցուցաբերի առողջ բանականություն եւ նստի բանակցությունների սեղանի շուրջ: Այս հարցը կարող է լուծվել միայն ու միայն փոխըմբռնման միջոցով»,-ասաց նախագահ Սարգսյանը:
Նա մյունխենյան անվտանգության համաժողովի ընթացքում ի լուր աշխարհի եւ Ադրբեջանի իշխանությունների հայտարարեց, որ Երեւանն ունի 2800 տարվա պատմություն: «Հայ ժողովուրդն ապրում է իր պատմական հողում նվազագույնը 5000 տարի, ադրբեջանցիներն ու այլ ժողովուրդներ, որոնք Աստված գիտե, թե երբ են ինքնանույնականացվել, չեն կարող կոտրել հայ ժողովրդի կամքը»,-ընդգծեց ՀՀ նախագահը:

YEREVAN. – The Karabakh issue can be resolved only when Azerbaijan gets down to reality, abandons its unrealistic expectations from the talks’ outcome, President of Armenia Serzh Sargsyan said in response to Azerbaijani delegate during the Munich Security Conference panel .
The question of the first secretary of the Embassy of Azerbaijan in Germany was so long that he was interrupted by a moderator.
“I want to ask you a question from the outset; my question is a bit rhetorical: How do you think to settle the Karabakh issue if your country’s president makes territorial claims against Yerevan, the 2800th anniversary of which we will be celebrating this October?
The Karabakh issue can be resolved and, though I have some doubts about it, you can return to Karabakh or the surrounding regions only when your country’s government gets down to reality, abandons its unrealistic expectations from the talks’ outcome.
You want to live freely; you want to live in Karabakh. Believe me that the people of Karabakh, too, want to live in freedom on their historic homeland where they have a millennia-old legacy, and they do not want you to destroy that heritage,” President Sargsyan said.
President said it is well known why some regions of Azerbaijan came under the control of Nagorno-Karabakh’s self-defense forces.
“You know that the Karabakhi people just held a referendum in a civilized manner and appealed to the USSR Supreme Soviet to hand over the autonomous region of Nagorno-Karabakh from Azerbaijan to Armenia in the manner prescribed by the then applicable law of the Soviet Union.
Instead, the Azerbaijani authorities tried to squeeze Karabakh people’s legitimate demands and wishes. By the way, I must say that at that time all European structures had a very positive attitude as they stated: “Yes, Nagorno-Karabakh has the right to self-determination. Unfortunately, honey is not served out in war. I hate the war. But it turned out that we had to create a security zone to protect ourselves,” Sargsyan emphasized.
“Once again, I would like reiterate from this reputable podium that we are prepared for a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh issue should you show good sense - I do not mean the people of Azerbaijan, I mean the leadership of Azerbaijan - and actually proceed to negotiations realizing that the problem can only be resolved through compromises. I do not want to take time off; I just want to say that it is time to sober up.
Yerevan has 2800 years of history; the Armenians have been living in their historic homeland for over 5,000 years now, and Azerbaijanis or other peoples can not break the will of the Armenian people. Thank you for your questionnaire.”