Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ փետրվարի 19-ին Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել  պարգեւատրման հանդիսավոր արարողություն:
Իր խոսքում Նախագահ Սահակյանն Արցախյան շարժումը որակել է որպես մեր ժողովրդի նորագույն պատմության ամենավառ էջերից մեկը: «Այս տոնը պարտավորեցնում է մեզ՝ լինել ավելի ուժեղ ու միասնական, շարունակաբար ամրապնդել մեր անկախ պետականությունը, երկրի պաշտպանունակությունն ու անվտանգությունը, զարգացնել տնտեսությունը, բարելավել բնակչության կենսապայմանները, լուծել սոցիալական խնդիրները»,- նշել է Բակո Սահակյանը:
Երկրի ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ բոլորս միասին, համատեղ ուժերով կիրականացնենք մեր ժողովրդի նվիրական իղձերն ու նպատակները՝ միշտ վառ պահելով 1988-ի ոգին:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պետնախարար Արայիկ Հարությունյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:

В связи с Днем возрождения Арцаха в резиденции президента республики 19 февраля состоялась торжественная церемония награждения. Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в главном информационном управлении аппарата президента Арцах, глава республики Бако Саакян в своем выступлении назвал Арцахское движение одной из самых ярких страниц новейшей истории армянского народа.
«Этот праздник обязывает нас быть сильнее и сплоченнее, последовательно укреплять нашу независимую государственность, обороноспособность и безопасность страны, развивать экономику, улучшать жизненные условия населения, решать социальные проблемы», – отметил Бако Саакян.
Он выразил уверенность, что совместными усилиями удастся осуществить заветные чаяния и цели народа, всегда сохраняя дух 1988 года.
На мероприятии присутствовали предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян, председатель Национального собрания Ашот Гулян, госминистр Араик Арутюнян, другие высокопоставленные лица.