Հայաստանում ֆիզիկական անձանց ուղարկված փոխանցումները վաղուց արդեն մեր երկրում արժույթի ներհոսքի հզոր աղբյուր են:
Վերջին հինգ տարիների ընթացքում (2013-2017) բանկային համակարգով փոխանցվել է ավելի քան 9.3 մլրդ դոլար:
Համեմատության համար. Հայաստանում նշված հինգ տարիների ընթացքում մեր արտահանումը կազմել է շուրջ 8.5 միլիարդ դոլար, այսինքն՝ փոխանցումներից  0,8 միլիարդ դոլարով քիչ:
Ներհոսքում առաջատար դերը (ինչպես արտահոսքում) ավանդաբար պատկանում է Ռուսաստանին: Այդտեղից գումար են ուղարկում  հիմնականում մեր աշխատող միգրանտները:
Անկախությունից հետո զգալիորեն ընդլայնվել է աշխատանքային միգրանտների աշխարհագրությունը: Սակայն, սեզոնային աշխատանքի համար Ռուսաստանը շարունակում է մեր քաղաքացիների համար ամենակարեւոր երկիրը մնալ: Պատահական չէ, որ Ռուսաստանը անվիճելի առաջատար է դրամական փոխանցումների բացարձակ գումարի առումով: Վերջին հինգ տարիների ընթացքում այս երկրից Հայաստանում ֆիզիկական անձանց է փոխանցվել 6.3 միլիարդ դոլար, ինչը փոխանցումների ընդհանուր գումարի 67 տոկոսն է:
Փոխանցման գումարի մեծության վարկանիշում, Ռուսաստանից հետո երկրորդ տեղը զբաղեցրել է ԱՄՆ-ն՝ (5 տարվա ընթացքում 846 մլն դոլար) 9 տոկոսից մի փոքր ավել մասնաբաժնով: Ամենայն հավանականությամբ, սա այդ երկրում բնակվող մեր հայրենակիցների ֆինանսական օժանդակությունն է իրենց պատմական հայրենիքում ապրող հարազատներին: Այլ երկրների տեսակարար կշիռը աննշան է՝ 2 տոկոսից սկսած (Գերմանիա) մինչեւ 0,2 տոկոս (Չինաստան եւ Թուրքիա):
Հայաստանի բանկային համակարգի միջոցով դրամի արտահոսքը վերջին հինգ տարիների ընթացքում կազմելով շուրջ 4,4 մլրդ դոլար՝ 2,1 անգամ զիջել է ներհոսքի ցուցանիշին: Այստեղ կրկին առաջին տեղը զբաղեցրել է Ռուսաստանը՝ այդ ժամանակաշրջանում մոտ 34 տոկոս մասնաբաժնով: Ինչպես կարելի է ենթադրել, փոխանցումների մի մասը առեւտրային բնույթ ունի: Բացի այդ, չի բացառվում Հայաստանում աշխատող ռուսաստանցի մասնագետների աշխատավարձի փոխանցումները:
Արտահոսքի առումով երկրորդ տեղում ԱՄՆ-ն է`664 միլիոն դոլար, 15 տոկոսից մի փոքր ավել մասնաբաժնով: Փոխանցման նպատակներն ամենայն հավանականությամբ առեւտրային են: Թեեւ այլ տարբերակները չեն բացառվում: Երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Չինաստանը `348 մլն դոլար, 8 տոկոս մասնաբաժնով:
Անցած հինգ տարիների ընթացքում ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումներում դրական սալդոն կազմել է շուրջ 5,0 մլրդ դոլար, այդ թվում Ռուսաստանի գծով`4,8 մլրդ դոլար (կամ վերջնական ցուցանիշի մոտ 96 տոկոսը): Ամենամեծ բացասական սալդոն եղել է Չինաստանի առումով` նշված ժամանակահատվածում 328 մլն դոլար:
Ուսումնասիրվող ժամանակաշրջանում ակնհայտ է այս ոլորտում գործերի վատթարացումը: 2013-ի համեմատ 2017-ին Հայաստանում ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումների ծավալը նվազել է 546 մլն դոլարով կամ 24 տոկոսով:
Հայկական բանկերի համակարգի միջոցով փողի արտահոսքը ավելացել է 173 մլն դոլարով կամ 20 տոկոսով: Արդյունքում, դրամական փոխանցումների դրական սալդոն գրեթե 2 անգամ նվազել է`2013 թվականի 1.450 մլն դոլարից՝ 2017 թվականին 731 մլն դոլարի:

Денежные переводы физическим лицам в Армении давно уже стали мощным источником притока валюты в нашу страну.
За последние пять лет (2013-2017 годы) физическим лицам в Армении было переведено через систему банков свыше $9,3 млрд.  Для сравнения: объем нашего экспорта за указанные пять лет составил около $8,5 млрд. То есть меньше переводов на солидную сумму - в $0,8 млрд.
Ведущая роль в притоке денег (как, впрочем, и в оттоке) традиционно принадлежит России. Оттуда отправляют деньги в основном наши трудовые мигранты в этой стране.
С приобретением независимости география для гастарбайтеров заметно расширилась. Но, Россия все же осталась важнейшей страной для сезонной работы наших граждан. Не случайно по абсолютной сумме денежных переводов Россия - безраздельный лидер. За пять последних лет из этой страны было переведено физическим лицам в Армении – $6,3 млрд., что составило 67% от итоговой суммы переводов.
В рейтинге, по величине суммы перевода, после России второе место занимали США ($846 млн. за пять лет), с долей чуть более 9%. Скорее всего, это денежная помощь осевших в этой стране наших соотечественников своим родным, живущим на исторической родине. Удельный вес других стран незначительный, в пределах от 2% (Германия), до 0,2% (Китай и Турция).
Отток денег, через систему банков Армении, составив за пять последних лет почти $4,4 млрд., в 2,1 раза уступал притоку. Здесь первое место занимала опять Россия – примерно $1,5 млрд. в указанном периоде, с долей в итоге 34%. Как можно предположить, часть переводов носит коммерческий характер. Помимо этого, не исключаются переводы заработка российских специалистов, работающих в Армении.
На втором месте по величине оттока США – $664 млн., с долей чуть более 15%. Цели перевода, скорее всего, коммерческие. Хотя не исключаются и другие версии. Третье место занимал Китай – $348 млн., с долей 8%. Здесь, уже без сомнений, деньги переводятся для закупа популярного в нашей рознице китайского ширпотреба.
Положительное сальдо в денежных переводах физических лиц за пять последних лет составило почти $5,0 млрд., в том числе по линии России – $4,8 млрд. (или же около 96% в итоговом показателе). Наибольшее отрицательное сальдо имелось по Китаю – $328 млн. в указанном периоде.
В исследуемом периоде налицо ухудшение дел в данной сфере. По сравнению с 2013 годом, в 2017 году сумма денежных переводов физическим лицам в Армении сократилась на $546 млн., или же на 24%. Отток же денег через систему банков Армении увеличился на $173 млн., или же на 20%. В результате положительное сальдо в денежных переводах сократилось почти в 2 раза – с $1450 млн. в 2013 году, до $731 млн. в 2017 году.