Հայաստանի արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը վերջերս Ավագանու նիստի ժամանակ տեղի ունեցած ծեծկռտուքի մասնակիցների գործողություններն ոչ հարիր է անվանել հայ մշակույթին: «Ես դատապարտում եմ ցանկացած վարք, որը չի համապատասխանում մեր մշակույթին եւ որը դրսեւորվել է երկու կողմերից էլ»,- փետրվարի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց նախարարը՝ մեկնաբանելով իրադարձությունների մասին լրագրողի հարցը:
ՀՀԿ-ի ներկայացուցիչների գործողություններում կուսակցության պատասխանատվության աստիճանի մասին հարցը զարմացրեց նախարարին, ինչին ի պատասխան նա առաջարկեց լրագրողին այդ աստիճան պրիմիտիվ կերպով հարցը չներկայացնել: Եթե հարցին մոտենալ այդ տեսանկյունից, ապա, ըստ Հարությունյանի, ինչպե՞ս այդ դեպքում բնութագրել այն մարդկանց գործողությունները, որոնք նիստին էին եկել կոյուղու ջրերի նմուշներով: «Այն, ինչ տեղի է ունեցել, հարիր չէ մեր մշակույթին: Երկու կողմերն էլ չպետք է այդպես իրենց պահեին»,- ընդգծեց Դավիթ Հարությունյանը:
Ինչպես հաղորդվել էր ավելի վաղ, «Երկիր ծիրանի» կուսակցության անդամները փետրվարի 13-ին Ավագանու նիստին իրենց հետ Նուբարաշենի շրջանից կոյուղու փտած ջրով լի տարաներ էին բերել՝ իրենց գործընկերներին շրջանի կոյուղու համակարգի վերանորոգման անհրաժեշտությունն ապացուցելու համար: «Երկիր ծիրանի» կուսակցության անդամ Մարինա Խաչատրյանը փորձ էր արել հանձնել «նմուշներից» մեկը Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին: Փորձն իշխող Հանրապետական կուսակցության որոշ անդամների կողմից նյարդային արձագանքի արժանացավ: Արդյունքում, ծեծկռտուք սկսվեց, որի ընթացքում իշխող կուսակցության ներկայացուցիչները ծեծի ենթարկեցին Խաչատրյանին:
«Չենք ուզում ձեր նկատմամբ կտտանք կիրառել». «Երկիր Ծիրանին» լքեց նիստերի դահլիճը (Ֆոտո)
«Ձեր քայլը ահաբեկչություն էր երեւանցու նկատմամբ». Երեւանի ավագանու քիմիկոս անդամը՝ «Երկիր ծիրանիին»
«Այստեղ նստած պարոնը եւս հարձակում գործեց կնոջ վրա». Զարուհի Փոստանջյանը ցույց տվեց Տարոն Մարգարյանին
Հասարակական կարգը հաջողվում է ապահովել փողոցում, բայց չի հաջողվում ավագանու նիստերի դահլիճում. Դավիթ Խաժակյան
Երեւանի ավագանու անդամ Մարտին Վարդազարյանի ինքնազգացողությունը վատացել է, նրան հիվանդանոց են տեղափոխել
«Ազոտային թթուն ուզում էին լցնել Տարոն Մարգարյանի վրա, սա հարձակում էր քաղաքապետի վրա».Նաիրա Նահապետյան (Ֆոտո)
Ծեծկռտուք Երեւանի ավագանու նիստի ժամանակ՝ «Երկիր Ծիրանիի» եւ ՀՀԿ-ականների միջեւ (Ֆոտո)
Դերասան Գոռ Վարդանյանը բռնի ուժով դուրս բերեց Մարինա Խաչատրյանին. Նա իր քայլերը «ճիշտ» որակեց (ֆոտո)

Министр юстиции Армении Давид Арутюнян назвал действия участников недавней потасовки на заседании Совета старейшин неподобающими армянской культуре.
«Осуждаю любое неподобающее нашей культуре поведение, которое было проявлено с обеих сторон», - заявил министр на пресс-конференции 20 февраля, отвечая на вопрос, что он думает о происшедшем. Последовавший далее вопрос о степени ответственности РПА в действиях своих представителей вызвал удивление министра, в ответ он предложил не представлять вопрос до такой степени примитивно. Если подходить к вопросу с такой позиции, то как тогда охарактеризовать действия тех, кто является на заседание с образцами сточных вод, задался вопросом Арутюнян. «То, что произошло, не подобает нашей культуре. Обе стороны не должны были вести себя так», - подчеркнул Давид Арутюнян.
Как сообщалось ранее, члены фракции партии «Страна абрикоса» 13 февраля принесли с собой на заседание Совета старейшин Еревана тары с гнилой сточной водой из ереванского района Нубарашен, дабы убедить коллег в необходимости срочного ремонта канализационной системы района. Член фракции партии «Страна абрикоса» Марина Хачатрян предприняла попытку вручить мэру Еревана Тарону Маркаряну один из «образцов». Попытка вызвала нервную реакцию некоторых представителей правящей Республиканской партии Армении. В результате началась потасовка, в ходе которой представители правящей партии избили Хачатрян.