Ճապոնիայի Հոնսյու կղզու հյուսիսում ամերիկյան F-16 կործանիչի օդաչուն ստիպված էր վառելիքի բաքերը լիճը նետել, երբ բռնկվել է օդանավի շարժիչը: Այս մասին լրագրողներին հայտնել է Ճապոնիայի պաշտպանության նախարար Իցունորի Օնոդերան, փոխանցում է  «Ինտերֆաքսը»:
Նրա խոսքով՝ բռնկումը սկսվել է Աոմորի պրեֆեկտուրայի ամերիկյան «Միսավա» ավիաբազայից F-16-ի օդ բարձրանալուց կարճ ժամանակ անց: Արդյունքում օդաչուն մինչ բազա վերադառնալը վառելիքի բաքերը նետել է բազայից հյուսիս գտնվող Օգավարա լճի մեջ:
Օնոդերան նշել է, որ նման միջոցառում է ձեռնարկվել անվանգության նկատառումներով: Նա հստակեցրել է, որ այս պատահարի հետ կապված ավերածությունների եւ տուժողների մասին տեղեկություններ չեն ստացվել:

Пилоту американского истребителя F-16 во вторник пришлось сбросить топливные баки в озеро на севере японского острова Хонсю после того, как у самолета загорелся двигатель. Об этом сообщил журналистам глава минобороны Японии Ицунори Онодэра, передает «Интерфакс».
По его словам, возгорание началось вскоре после того, как F-16 взлетел с американской авиабазы «Мисава» в японской префектуре Аомори. В итоге пилот скинул баки в озеро Огавара к северу от базы прежде, чем вернуться на нее.
Онодэра отметил, что такие меры были предприняты в целях безопасности. Он также уточнил, что сообщений о разрушениях и пострадавших в связи с этим инцидентом не поступало.
NHK напоминает, что это происшествие стало очередным инцидентом с участием американских военных в Японии.