ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանին  մտահոգում է «Բարձրագույն կրթության մասին» նոր օրինագծում տեղ գտած խտրականության դեպքերը:
Նրա խոսքով, օրինագծում նշվում է, որ կենսաթոշակային տարիքի գիտնականն այլեւս չի կարող մասնակցել այն մրցույթներին, որ թափուր է բուհում, բայց նշվում է, որ դա թողնված է ռեկտորի հայեցողությանը, որը կարող է մեկ տարի ժամկետով պայմանագիր կնքել գիտնականի հետ:
«Սա ի՞նչ նվաստացուցիչ վերաբերմունք է գիտնականի նկատմամբ: Ակնհայտ է, որ այստեղ կոռուպցիոն ռիսկեր կան, սուբյեկտիվիզմ կա: Մի կետով ստեղծում ենք խորհուրդներ, որոնք պետք է հակակշռեն ռեկտորի ազդեցությանը, մյուս կետով ասում եք, որ ռեկտորը պետք է որոշի՝ կենսաթոշակային տարիքի գիտնականն աշխատի, թե ոչ: Պատկերացնո՞ւմ եք՝ 5 տարի շարունակ այս նվաստացուցիչ արարողությունը: Գիտնականը դիմում է, ռեկտորը մտածում է՝ թույլ տալ, թե չէ։ Այսինքն՝ եթե լսել է իրեն, իր հորդորները կատարել է, թույլ կտա, եթե չէ, այլեւս թույլ չի տա», - ասաց Բագրատյանը։
Նրա խոսքով, մեկ այլ հոդվածով բուհերում վարչական աշխատանքում 70 տարեկանը լրացած անձանց համար աշխատելու արգելք է սահմանվում: «Այս դրույթները ոչ միայն անհարգալից վերաբերմունք են գիտնականի նկատմամբ, այլեւ՝ մարդու իրավունքների խախտում»: Բագրատյանը հիշեցրեց, որ ՍԴ-ն հակասահմանադրական է ճանաչել աշխատողի կենսաթոշակային տարիքը լրանալու փաստի ուժով աշխատանքային պայմանագիրը միակողմանի լուծելու հայեցողական իրավունքը:
Ի պատասխան, ԿԳ նախարար Լեւոն Մկրտչյանն ասաց. «Ես դասավանդում եմ համալսարանում 1989 թվականից: Ես ամեն տարի պայմանագիր եմ ստորագրում, չեմ համարել, որ դա նվաստացուցիչ է: Ոչ ոք չի արգելում դասախոսին, կարող է մնալ ամբիոնի պրոֆեսոր, ղեկավարել այն, բայց երիտասարդ սերնդի խնդիր է, ոչ թե ավագի: Մեր ամբիոնները, Աստված երկար կյանք տա, բայց 5-7 տարի հետո գիտնական չունենք, որ շարունակի: Ամբիոնի վարիչի մասին չենք խոսում», - պատասխանեց նախարարը՝ նշելով, որ այսօր ամբիոններում երիտասարդ կադրերի խնդիր ունեն։

Меня беспокоят случаи дискриминации, нашедшие место в новом законопроекте «О высшем образовании». Об этом заявил на парламентских слушаниях «Законодательные реформы и проблемы сферы высшего образования» в Национальном Собрании Армении 21 февраля депутат от блока «Царукян» Сергей Багратян.
По его словам, в законопроекте отмечено, что ученые пенсионного возраста уже не смогут принимать участие в конкурсах на вакантные места в вузах, но при этом отмечается, что это остается на усмотрение ректора, который может заключить годовой договор с последним. «Что это за унизительное отношение к ученым? Очевидно, что по этой части существуют коррупционные риски, субъективизм. Одним пунктом создаем советы, которые должны уравновесить влияние ректора, а другим пунктом тот же ректор должен будет решать будет ли работать ученый пенсионного возраста в вузе», - возмутился Багратян.
По его словам, другой статьей устанавливается запрет на работу в вузах для людей старше 70 лет по административной части. «Эти положения говорят не только о неуважительном отношении к ученым, но и о нарушении прав человека», - отметил депутат.
В ответ на претензии депутата министр образования и науки Армении Левон Мкртчян заявил: «Я преподаю в университете с 1989 года. Каждый год я заключаю договор и не считаю этот процесс унизительным. Никто ничего не запрещает преподавателю, он может остаться профессором на кафедре, руководить ею, здесь проблема молодого поколения, а не старшего. Если все так продолжится, то на наших кафедрах через 5 – 7  лет не останется ученых. Речь идет отнюдь не о заведующих кафедрами».