Վենեսուելան աշխարհում առաջին պետական կրիպտոարժույթի գործարկման շնորհիվ արդեն հարյուրավոր միլիոն դոլարներ է հավաքել, հայտարարել է երկրի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն: «El Petro-ի վաճառքների միայն մեկ օրվա ընթացքում 735 մլն դոլար է հավաքվել: Այսօր կրիպտոարժույթ է ծնվում, որը կարող է մրցակցել Սուպերմենի հետ»,- ասել է նա՝ ակնարկելով ԱՄՆ դոլարին, հաղորդում է Deutsche Welle-ն:
Խորը ճգնաժամի մեջ գտնվող Վենեսուելան հույս ունի, որ իր սեփական կրիպտոարժույթը թույլ կտա վերականգնել տնտեսությունը: Ներդրողները մինչեւ մարտի 19-ը հնարավորություն ունեն El Petro-ն, որի արժեքը մեկ միավորի համար մոտ 60 դոլար է կազմում: Ընդհանուր առմամբ նախատեսվում է 100 միլիոն կրիպտոդրամ իրացնել: Դա նշանակում է, որ եթե Վենեսուելային հաջողվի հասնել այդ նպատակին, ապա El Petro-ի կապիտալիզացիան 6 միլիարդ եվրո կկազմի, եւ այն կմտնի կրիպտոարժույթների առաջին տասնյակի մեջ:

Венесуэла, благодаря запуску первой в мире государственной криптовалюты, уже собрала сотни миллионов долларов, сообщил президент страны Николас Мадуро. «Только за один день продаж El Petro собрано 735 млн долларов. Сегодня рождается криптовалюта, которая может потягаться с Суперменом», - заявил он , намекая на доллар США, передает «Немецкая волна»
Венесуэла, страдающая от глубокого кризиса, надеется на то, что собственная криптовалюта позволит ей восстановить экономику. Инвесторы имеют возможность до 19 марта покупать El Petro, стоимость которой составляет около 60 долларов за единицу. Всего планируется реализовать 100 млн криптомонет. Это означает, что если Венесуэле удастся осуществить эту цель, то капитализация El Petro составит 6 млрд евро, и она войдет в первую десятку криптовалют.
В Венесуэле уже многие годы продолжается борьба за власть между Мадуро и оппозицией, которая обвиняет президента в установлении диктатуры, развале экономики страны и коррупции. Чтобы наказать Каракас за преследование оппозиции, США ввели против Венесуэлы санкции, которые только усугубили экономический кризис в этой стране, резко обострившийся из-за падения мировых цен на нефть.