Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն չորեքշաբթի հայտարարել էր եւս մեկ կրիպտոարժույթ՝ ոսկե «պետրոն» շրջանառության մեջ դնելու մասին, հայտնում է Globovision-ը:
Մադուրոյի խոսքով՝ դա տեղի կունենա հաջորդ շաբաթ:
«Ես ցանկանում եմ իրադարձություններն արագացնել, սակայն մենք ոսկե «պետրոյի» հետ կապված անակնկալ ունենք, որը նույնպիսի պարամետրեր կունենա, ինչպիսին նավթային «պետրոն»: Սա հաջորդ շաբաթվա թեման է»,- ասել է Մադուրոն:
«Պետրոյի» իրացումը, որն ապահովված է նավթով, Վենեսուելայում սկսվել է փետրվարի 20-ից: Մադուրոն արդեն հատարարել է, որ «պետրոյի» նախնական վաճառքի ծավալը հասել է 735 մլն դոլարի: Այսպիսով, Վենեսուելան դարձել է սեփական կրիպտոարժույթով առաջին երկիրը, որն ապահովվում է նավթի, ոսկու եւ ադամանդի պաշարներով:

Президент Венесуэлы Николас Мадуро объявил в среду о скором выпуске в оборот еще одной криптовалюты — золотого «петро», передает  РИА Новости.
По словам Мадуро, это произойдет на следующей неделе.
«Я не хочу торопить события, но у нас есть сюрприз относительного золотого «петро», который будет иметь такие же параметры, как и нефтяной «петро». Это тема следующей недели», — приводит канал Globovision заявление Мадуро.
Реализация «петро», поддержанного нефтью, началась в Венесуэле 20 февраля. Мадуро уже заявил, что объем предварительных продаж «петро» достиг 735 миллионов долларов. Таким образом, Венесуэла стала первой страной с собственной криптовалютой, которая поддерживается запасами нефти, золота и бриллиантов.