Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին օրենքում փոփոխություններն ու լրացումները պայմանավորված են այն առաջարկներով, որոնք ներկայացվել են հայկական կողմին փողերի լրացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի համակարգի վերլուծության արդյունքում։ Այս մասին փետրվարի 22-ին ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերով մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ «Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացուըմներ կատարելու օրինագծի քննարկման ժամանակ  հայտարարել է Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Վախթանգ Աբրահամյանը։
Բացի այդ, Աբրահամյանի խոսքով, դա կապված է մի քանի խնդիրների հետ, որոնք ի հայտ են եկել այս ոլորտում իրերի դրության գնահատականի ժամանակ։ «Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» օրինագծում մենք առաջարկում ենք կարգավորել զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման հետ կապ ունեցող անձանց ունեցվածքի սառեցման հետ կապված խնդիրները»,–նշել է նա։
Միեւնույն ժամանակ, օրինագիծը հստակ սահմանում է, թե ով կարող է համարվել զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման հետ կապված անձ, իսկ ով՝ ոչ:

Изменения и дополнения обусловлены предложениями, которые были представлены армянской стороне в рамках анализа системы борьбы с отмыванием денег и финансированием терроризма в стране. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам в ходе обсуждения пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон о «Борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма», о внесении изменений в Уголовный кодекс и о внесении дополнений в Гражданский кодекс заявил 22 февраля заместитель председателя Центрального банка Армении Вахтанг Абрамян.
Кроме того, как отметил Абрамян, это связанно и с некоторыми проблемами, которые были выявлены в ходе оценки положения дел в данной области. «В законопроекте о «Борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма» мы предлагаем регулировать вопросы, связанные с замораживанием имущества лиц, связанных и имеющих какое-то отношение с распространением оружия массового уничтожения», - пояснил заместитель председателя ЦБ Армении.
При этом в законопроекте четко дается характеристика тому, кого можно будет считать лицом, связанным с распространением оружия массового уничтожения, а кого нет.
В ходе последовавшего голосования данный пакет законопроектов был единогласно одобрен профильной комиссией.