Խորհրդարանում Սումգայիթյան ջարդերի մասին ելույթներից դեժավյու է առաջանում, քանի որ վերջին 30 տարվա ընթացքում նույն բանն է ասվում: Փետրվարի 22-ին «Սումգայիթի ջարդերը. հայատյացությունը՝ որպես Ադրբեջանի պետական քաղաքականություն» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը:
Նրա խոսքով՝ 30 տարվա ընթացքում խոսակցություններ են գնում այն մասին, թե ինչ «վատն են» ադրբեջանցիներն ու ադրբեջանական պետությունը, այն դեպքում, երբ հարկավոր էր գործել:
Նախկին նախարարը շեշտել է, որ Հայաստանում հաճախ խոսում են ջարդերի եւ զոհերի մասին, սակայն քիչ բան է արվում նրանց համար, ով փրկվել է եւ պետության օգնության կարիքն ունի: Ինչ-ինչ պատճառով հայկական կողմը հասարակական կազմակերպությունների եւ միջազգային հանրության վրա է դրել այս խնդիրների լուծումը, ինչը, ըստ Արման Մելիքյանի, անընդունելի է: Նա գտնում է, որ Հայաստանում փախստականների հիմնախնդիրների մասին քիչ են խոսում եւ դրանց շուտափույթ լուծմանն ուղղված քայլեր եւս չեն ձեռնարլվում:
Հիշեցնենք, որ 1988 թվականի փետրվարի 27-29-ին՝ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի ժողովրդական պատգամավորների մարզային խորհրդի՝ ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանական ԽՍՀ-ից Հայկական ԽՍՀ-ին փոխանցելու միջնորդության որոշումից ընդամենը մի քանի օր անց, Բաքվից 25 կմ հեռավորության վրա գտնվող Սումգայիթ քաղաքում տեղի ունեցան հայ բնակչության զանգվածային ջարդերը: Տեղական իշխանությունների եւ ոստիկանության անգործության պայմաններում ազգային պատկանելիության պատճառով զանգվածային սպանությունները, բռնաբարություններն ու ծաղրանքները դադարեցնել հաջողվել է միայն ԽՍՀՄ ՆԳՆ ներքին զորքերի ստորաբաժանումների՝ քաղաք մուտք գործելուց հետո: Բազմաթիվ փորձագետների կարծիքով՝ կոտորածները հրահրվել էին Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիեւի եւ իր գլխավորած Նախիջեւանի կլանի կողմից, որոնց նպատակն էր վարկաբեկել հանրապետության ղեկավարությանը եւ նորից գլխավորել հանրապետությունը: Նմանատիպ իրավիճակ էր տիրում նաեւ 1990 թվականի հունվարի 13-ից 19-ը Բաքվում տեղի ունեցած հայերի էլ ավելի զանգվածային ջարդերի ժամանակ:

От выступлений в парламенте по сумгаитским погромам складывается дежавю, поскольку уже на протяжении 30 лет говорится одно и тоже. Такое мнение в ходе парламентских слушаний на тему «Сумгаитские погромы. Армяноненавистничество как государственная политика Азербайджана» выразил 22 февраля экс-министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Арман Меликян.
По его словам, на протяжении 30 лет ведутся разговоры о том, какие «плохие» азербайджанцы и азербайджанское государство в целом, в то время как необходимо было действовать.
Экс-министр подчеркнул, что в Армении часто говорят о погромах и о погибших, но мало что делается для тех, кто спасся и кто нуждается в помощи государства. Решение данных вопросов армянская сторона почему-то возложила на международное сообщество и неправительственные организации, что, по мнению Армана Меликяна, неприемлемо. О проблемах беженцев, как он считает, в Армении говорят мало и особой деятельности по скорейшему решению их насущных проблем не наблюдается.
Напомним, что 27 – 29 февраля 1988 года, лишь через несколько дней после решения Областного совета народных депутатов Нагорно-Карабахской автономной области ходатайствовать  о передаче НКАО из состава Азербайджанской ССР в состав Армянской ССР, в расположенном в 25 км от Баку городе Сумгаит произошли массовые погромы армянского населения. В условиях бездействия местной власти и милиции остановить массовые убийства, изнасилования и издевательства по национальному признаку удалось лишь после переброски в город подразделений Внутренних войск МВД СССР. По мнению многочисленных экспертов, погромы в значительной мере были инспирированы бывшим руководителем Азербайджана Гейдаром Алиевым и возглавляемым им нахичеванским кланом, преследовавшим цель дискредитировать руководство республики и вновь возглавить ее. Аналогичная картина сложилась и во время еще более массовых армянских погромов в Баку 13 – 19 января 1990 года.