Մեծ Բրիտանիայի հնագույն բնակիչները, որոնք կառուցել են հայտնի նեոլիթական Սթոունհենջ համալիրը, խորհրդավոր կերպով անհետացել են մի քանի դարերի ընթացքում, եւ կղզիների բնակչությունը գրեթե ամբողջությամբ փոխարինվել է մայրցամաքային Եվրոպայից եկած վերաբնակիչներով: Նման եզրակացությունների է հանգել 144 եվրոպական եւ ամերիկյան գիտնականներից կազմված միջազգային խումբը, որոնք իրականացրել էր նախապատմական Եվրոպայի բնակիչների ԴՆԹ-ի մինչ այս ամենալայնածավալ ուսումնասիրությունը, հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ վկայակոչելով The Independent-ը:
Նեոլիթի դարաշրջանի մարդիկ, ովքեր կառուցել են Սթոունհենջը, ժամանակին եկել էին Բրիտանիա մայրցամաքի տարածքից՝  իրենց հետ ձուլելով մեզոլիթի տեղի սակավաթիվ որսորդ-հավաքորդներին: Հենց նրանք էլ իրենց հետ բերել են հողագործությունը: Ինչպես պարզել են մասնագետները, Սթոունհենջի շինարարները մուգ մաշկ եւ մուգ մազերով մարդիկ էին, իսկ գենետիկ տեսանկյունից շատ նման էին Պիրենեյան թերակղզու նույն դարաշրջանի բնակիչներին, որը և կարող էր նրանց հայրենիքը լինել: Իրենց գալուց հետո 15 հազար տարվա ընթացքում նրանք, ըստ գիտնականների, կազմում էին նեոլիթական Բրիտանիայի բնակչության գրեթե 100 տոկոսը:
Սակայն մ.թ.ա. 2500-2000 թվականներին տեղի ունեցան իրադարձություններ, որոնք արմատապես փոխեցին տարածաշրջանի դեմքը: Գենետիկայի տվյալների համաձայն՝ բնակչությունը 90 տոկոսով փոխարինվեց ամբողջովին այլ բնակչությամբ, որը եկել էր Կենտրոնական Եվրոպայից ժամանակակից Նիդերլանդների տարածքով եւ պատկանում էր այսպես կոչված զանգականման գավաթների հնագիտական մշակույթին: «Անպայման չէ, որ դա արյունալի նվաճման պատմություն լիներ: Բնակչության թվաքանակի կրճատման եւ անտառների տարածքի աճի մասին որոշակի փաստեր կան, ինչը խոսում է գյուղատնտեսության անկման մասին: Կարելի է դիտարկել կլիմայի փոփոխության տարբերակը եւ նույնիսկ՝ արտաքին հիվանդության համաճարակը, որին նրանք չէին կարող դիմադրել»,-  նշել է ուսումնասիրության՝ Բրեդֆորդի համալսարանից համահեղինակ Յան Արմիտը:
Զանգականման գավաթների մշակույթը, որը դուրս է մղել Մեծ Բրիտանիայի նեոլիթական բնակչությանը, այդպես է կոչվել, քանի որ դրա ներկայացուցիչների համար բնորոշ էին շրջած զանգակի ձևով խեցեգործական գավաթները:

Древние жители Британии, построившие знаменитый неолитический комплекс Стоунхендж, загадочным образом исчезли в течение нескольких последующих столетий, а население островов было практически полностью замещено переселенцами из континентальной Европы. К таким выводам пришла международная группа из 144 европейских и американских ученых, которые провели самое масштабное на данный момент исследование ДНК жителей доисторической Европы, пишет ТАСС  со ссылкой на The Independent.
Люди эпохи неолита, которые построили Стоунхендж, сами когда-то прибыли в Британию с территории континента, ассимилировав немногочисленные местные племена мезолитических охотников-собирателей. Они же принесли с собой и земледелие. Как установили специалисты, строители Стоунхенджа были людьми со смуглой кожей и темными волосами, а с генетической точки зрения были очень похожи на жителей Пиренейского полуострова той же эпохи, который и мог являться их прародиной. В течение следующих 1,5 тыс. лет после своего прибытия на острова они составляли, по оценкам экспертов, почти 100% населения неолитической Британии.
Однако в районе 2500 - 2000 годов до нашей эры произошли события, кардинальным образом изменившие облик региона. Как свидетельствуют данные генетики, население на 90% сменилось абсолютно другой популяцией, переселившейся из Центральной Европы через территорию современных Нидерландов и принадлежавшей к так называемой археологической культуре колоколовидных кубков. «Это не обязательно было историей кровавого завоевания, - объяснил соавтор исследования Иэн Армит из Университета Брэдфорда. - Существуют некоторые свидетельства сокращения численности населения и увеличения площади лесов, что говорит об упадке сельского хозяйства. Можно рассматривать версию изменения климата и даже эпидемии занесенной извне болезни, к которой у них не было сопротивляемости».
Культура колоколовидных кубков, вытеснившая неолитическое население Британии, названа так потому, что для ее представителей было характерным использование керамических кубков в форме перевернутого колокола