Ներկայումս համայնքներում ԵՄ-ի հետ 8 խոշոր ծրագիր է իրականացվում, որոնք մոտ 1000 աշխատատեղ ստեղծող ծրագրեր են: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 23-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը՝ ներկայացնելով 2017թ. կատարած աշխատանքներն ու 2018-ի անելիքները:
Նրա խոսքով, օրինակ, Տավուշի մարզում թվով 45 ծրագրեր են իրականացվում «Ինտեգրված աջակցություն սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչներին» ծրագրով. «2017-ին շուրջ 55 ջերմոցային տնտեսություններ են ստեղծվել, 9 գինու արտադրություն, 7 սառնարանային տնտեսություններ, չորանոցներ, 27 հա ինտենսիվ այգիներ, գյուղտեխնիկա, ոռոգվող նոր տարածքներ: Սա օրինակ է, որ մասնավորը համագործակցում է պետության կամ միջազգային կառույցների հետ տնտեսական ծրագիր իրականացնելու հարցում: Այսօր Տավուշի մարզում ունենք 9 ընտանիք, որ ստանալով օժանդակություն, արտադրում են լավագույն գինիների օրինակներ, որոնց մի մասն արդեն արտահանվել է Ռուսաստան»,-ընդգծեց նախարարը՝ հավելելով, որ Ամասիայի շրջանում էլ բրդի թելի արտադրության ծրագիր են սկսել, որից հետո նմանատիպ շատ առաջարկներ ենք ստացել այլ համայնքներում:

В настоящее время в общинах Армении реализуется 8 крупных программ с ЕС, в рамках которых будут созданы около 1000 рабочих мест. Об этом заявил на встрече с журналистами 23 февраля министр территориального управления и развития Армении Давид Локян, представляя осуществленные в прошлом году работы и планы на 2018-ый.
По его словам, к примеру, в Тавушской области осуществляются 45 программ в рамках программы «Интегрированная поддержка жителей приграничных населенных пунктов». «В 2017-ом были созданы около 55 тепличных хозяйств, 9 цехов по производству вина, 7 холодильных хозяйств, сушилки, интенсивные сады на территории 27 га. Это пример того, как частный сектор сотрудничает с государством или международной структурой по вопросу реализации экономической программы. В итоге сегодня мы имеем 9 семей в Тавушской области, которые, получая помощь, производят хорошее вино, часть которого экспортируют в Россию», - сказал Локян.