Գյումրի քաղաքում գիշերային փլուզումը տեղի է ունեցել վթարային բնակելի շենքում, որը օգտագործվում էր որպես հանրակացարան։ Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 23-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահ Նարեկ Սարգսյանը:
Նրա տվյալներով, փլուզումը տեղի է ունեցել շենքի ոչ բնակելի հատվածում։ «Այնուամենայնիվ, այդպիսի շենքերում բնակվելն անվտանգ չէ»,–նշել է պաշտոնյան։
Նրա խոսքով, շենքը մասնավոր է, եւ Գյումրու քաքաքապետարանը պետք է սեփականատիրոջը պարատավորեցնի հետեւանքների վերացման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել։
Նշենք, որ փետրվարի 23-ին, ժամը 03:30-ին ահազանգ էր ստացվել, որ Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքի Գ.Նժդեհի փողոցի թիվ 7 շենքի 4-րդ հարկում տեղի է ունեցել փլուզում։
Արտակարգ իրավիճակների նախարարության կայքի տվյալներով, դեպքի վայր էր մեկնել մեկ մարտական հաշվարկ:
Պարզվել էր, որ փլուզվել է թիվ 7 կիսաքանդ շենքի 4-րդ եւ 3-րդ հարկերի ծածկի պանելային հատվածը (մոտ 30 քմ):
Փրկարարները տարհանել էին 11 բնակչի (2 երեխա), անվտանգության ժապավենով սահմանազատել վտանգավոր հատվածը:

Ночное обрушение в городе Гюмри произошло в аварийном жилом здании, которое используется в качестве общежития. Об этом на пресс-конференции 23 февраля заявил председатель Государственного комитета по градостроительству Нарек Саркисян.
По его данным, обрушение произошло в нежилом участке здания. «Тем не менее, проживание в таких зданиях небезопасно»,- отметил чиновник.
По его словам, здание приватизировано, и мэрия города Гюмри должна обязать владельца предпринять шаги по устранению последствий.
Отметим, в ночь на 23 февраля в Министерство чрезвычайных ситуаций Армении поступило сообщение о том, что на 4-м этаже жилого здания в городе Гюмри (по адресу ул. Г.Нжде 7) произошло обрушение и требуется помощь спасателей. Выяснилось, что произошло частичное обрушение панельного перекрытия между 3 и 4 этажами. Спасатели МЧС эвакуировали 11 жильцов, в том числе 2 детей. Они находятся в пункте временного размещения.