86 տարի առաջ փետրվարի 24-ին ծնվել է ժամանակակից հանճարեղ երաժիշտ Միշել Լեգրանը, որը իր ստեղծագործությունների մեջ համադրում էր դասական երաժշտությունն ու ջազի տարրերը։
Հանճարեղ կոմպոզիտոր, դաշնակահար ու դիրիժոր, գործիքավորող ու երգիչ Միշեր Լեգրանի ծննդյան օրվա կապակցությամբ Ձեզ ենք ներկայացնում մի քանի հետաքրքիր փաստ նրա կենսագրությունից․
Միշել Լեգրանը ծնվել է 1932-ին Փարիզում, որտեղ, փախչելով Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանությունից, արտագաղթել էին նրա ծնողները։ Միշելի հայրը՝ Ռայմոնդ Լեգրանը, ղեկավարում էր նվագախումբ։ Մայրը ՝ Հայկանուշ Մարսել Տեր-Միքայելյանը, դաշնակահարուհի է եղել։ Նրանց տանը հաճախ էին լինում արվեստագետներ՝ Էդիտ Պիաֆը ու Մորիս Շեվալյեն։ Երեխայի տաղանդի ձեւավորման վրա մեծ ազդեցություն էր թողել մայրական կողմից նրա պապը՝ նա շատ ժողովրդական մեղեդիներ գիտեր, հաճախ էր երգում դրանք ու փոքրիկ Միշելը իր մեջ ներծծելով դրանք՝ փորձում էր վերարտադրել այդ մեղեդիները։
«Ես 10 տարի ապրել եմ մայրական գծով իմ հայազգի պապի հետ, նա մահացել է 1942-ին։ Անունը Սարգիս Դեր-Միքայելյանն էր։ 1915-ին նա Ֆրանսիա էր արտագաղթել՝ Հայոց ցեղասպանությունից փրկվելու համար։ Ես հիշում եմ, որ նա նվագում էր սազ, ուդ, դաշնամուր ու ինձ ցույց էր տալիս ակորդներ, որպեսզի ես կարողանամ հետո հայկական մեղեդիներ նվագել։
Պապն ուներ գրամոֆոն ու հայտնի եգիպտացի երգիչ Օմ Կալսումի բազմաթիվ ձայնասկավառակներ, որին նա պաշտում էր։ Նա միշտ երաժշտություն էր լսում։ Քեռիս Անյերեում նվագախմբերից մեկի դիրիժորն էր։
Պապս իսկական հայ էր․ չափազանց զգացմունքային, կրքոտ, առատաձեռն։ Ես մորս հետ  6 տարի ապրել եմ Անյերեի նրա տանը։ Երբեմն կիրակի օրերին նա ինձ իր հետ տանում էր հայկական եկեղեցի Ժան Գուժոնի փողոցում, որտեղ հավաքվում էին տեղի հայերը ․․․ Ճամփորդելով աշխարհով մեկ, ես ամենուրեք հանդիպում էի հայերի, գրեթե բոլոր քաղաքներում ու դրա համար էլ ինձ զգում էի ասես փոքրիկ Հայաստանում։ Ես ինձ հայ եմ զգում ։ Չնայած Փարիզում եմ ծնվել ու իմ կյանքը, հիմնականում Եվրոպայում է անցնում, իմ «Ես»-ի մի մասը հայկական է«,- պատմում էր Լեգրանը։
Երբ երեխան 3 տարեկան էր, նրա ծնողները բաժանվել են, բայց դա ոչ մի կերպ չի անդրադարձել տղայի երաժշտական ունակությունների վրա։ Տանը կար դաշնամուր, որը տղային գրավում էր իր կախարդական հնչյուններով։ Ահա այսպես, վաղ մանկությունից նա ինքնուրույն սովորել է նոտաներ։ Միշելի ուղին հետո շարունակվել է երաժշտական դպրոցում։
Տասը տարեկանում Լեգրանին տարել են լսումների Փարիզյան կոնսերվատորիա ու միանգամից ընդունել։ Այդտեղ նա ոչ միայն սովորել է նվագել բազմաթիվ գործիքներ՝ փող, տրոմբոն, ջութակ, թավջութակ, երգեհոն, այլեւ հրապուրվել ջազային երաժշտությամբ, ու սկսել գրել իր առաջին ստեղծագործությունները։ 1952-ին Լեգրանը ավարտել է բուհը, ստանալով առաջին մրցանակը՝ որպես երգահան։ Սակայն ամբողջովին դասական երաժշտությանը տրվել նա չէր ցանկանում՝ ջազը դարձել էր երաժշտի էության մի մասը։
20 տարեկանում Լեգրանը ստեղծում է նվագախումբ, որտեղ նա դիրիժորի ու ղեկավարի դեր էր կատարում, երգեր գրում ու համագործակցում հայտնի երգահան Մորիս Շեվալյեի հետ, որը դեռ մանկության տարիներին նկատել էր Լեգրանի տաղանդը։
50-ականների սկզբին Լեգրանը իր համերգում միավորել էր Դիզի Ջիլեպսիի, Մայլս Դեւիսի, Ջոն Քոլթրեյնի, Սթեն Գեթզի ու Բիլ Էվանսի ջազային ստեղծագործությունները՝ դրանք դարձնելով ավելի ընկալելի եվրոպացիների համար։
50-ականների կեսերին Լեգրանը սկսել է գրել երաժշտություն կինոյի համար։ Նա գրել է երաժշտություն «Յոթ մահացու մեղքեր» կատակերգության, «Եվա» դրամայի, «Ռոշֆորի աղջիկները" երաժշտական մելոդրամայի ու այլ ֆիլմերի համար։ Բայց նրան մեծ հաջողություն բերեց «Շերբուրգյան հովանոցները» ֆիլմը, որը 1964-ին է թողարկվել։ Ուշագրավ է այն փաստը, որ այդ մելոդրամայի բոլոր կանացի պարտիաները կատարել է կոմպոզիտորի քույրը՝ Ժնեւան։ Այդ ֆիլմի համար գրած երաժշտության համար Միշել Լեգրանը «Օսկար» է ստացել։
Ֆիլմերի վրա աշխատանքին զուգահեռ՝ նա համագործակցել է ժամանակակից էստրադային երգիչների հետ։ Նրա հիթերը կատարել են Էդիտ Պիաֆը, Մորիս Շեվալյեն, Մայլս Դեւիսը, հիմա շարունակում են կատարել Բարբարա Սթրեյզենդը, Լայզա Մինելին, ռուսական երգիչներ։
Երաժիշտը նաեւ նկարահանվել է կինոյում՝ մարմնավորելով 8 դեր։ Լեգրանի առաջնախաղը 1952-ին է եղել, երբ նա նկարահանվել է «Վերջին Սուրբ ծնունդը» ֆիլմում, իսկ առաջին իսկական դերը ստացել է «Կլեոն 5-7» դրամայում, կատարելով դաշնակահար Բոբի դերը։ Ֆիլմի հոյակապ երաժշտությունը դարձյալ Լեգրանն էր գրել։
Լեգրանի Le Jazz Grand ալբոմը , որը ներառում է ջազային կոմպոզիցիաներ, թողարկվել է 1978-ին, իսկ 1991-ին թողարկվել է Dingo-ն , որի համար կոմպոզիտորը «Գրեմմի» է ստացել։
Լեգրանի կինը՝ Քաթրինը, նույնպես երաժիշտ է, Լեգրանի նվագախմբում նա երգեհոն է նվագում։
Միշել Լեգրանն ունի չորս զավակ։ Երկու որդիները էստրադայի հետ են կապել իրենց կյանքերը՝ մեկը երաժշտություն է գրում, մյուսը՝ կատարում։ Դուստրերը սպորտն են ընտրել՝ մեկը զբաղվում է ձիասպորտով, մյուսը մեքենա վարելու դասընթացներ է կազմակերպում։
Լեգրանը պասիվ հանգստի փոխարեն նախընտրում է բազմազանությունը՝ նա ոչ միայն գրում է երաժշտություն , նվագում բազմաթիվ գործիքներ, ղեկավարում նվագախումբ, այլեւ երգում։ Միշել ինքը խոստովանում է, որ հանգստանալիս ինքը կարող է միաժամանակ մի քանի հաճելի գործերով զբաղվել՝ մի քանի ժամ երաժշտություն գրել ֆիլմի համար, հետո տրվել երգերին եւ այդպես շարունակ։

86  лет назад 24 февраля родился гениальный музыкант современности Мишель Легран,  сочетающий в своем творчестве классическую музыку с элементами джаза.
В дню рождения гениального композитора, пианиста и дирижера, аранжировщика и певца Мишеля Леграна, представляем несколько интересных фактов из его биографии.
Мишель Легран родился в 1932 году в Париже, куда, спасаясь от Геноцида армян в Турции, эмигрировали его родители. Отец Мишеля Раймонд Легран руководил оркестром одного из варьете. Мать Айкануш-Марсель Тер-Микаелян была пианисткой. В их доме часто бывали творческие люди: Эдит Пиаф и Морис Шевалье. На формирование таланта ребенка большое влияние оказал дед по материнской линии: он много знал народных мелодий, частенько напевал их, а маленький Мишель впитывал и сам пробовал воспроизводить.
«Я 10 лет жил со своим дедом по материнской линии, армянином по национальности, он ушел из жизни в 1942 году. Звали его Саркис Дер-Микаэлян. В 1915 году он бежал во Францию, спасаясь от Геноцида армян в Османской империи. Я помню, он играл на сазе, уде, пианино и показывал мне аккорды, чтобы я мог наигрывать потом армянские мелодии.
У деда был граммофон и много пластинок известного египетского певца Ома Калсума (Om Kalsoum), которого он обожал. Он всегда слушал музыку. Мой дядя же дирижировал одним оркестром в Аньере.
Мой дед был настоящим армянином: чрезмерно эмоциональным, страстным, щедрым. Я жил с мамой в его доме в Аньере 6 лет. Иногда по воскресеньям он брал меня с собой в армянскую церковь на улице Жана Гужона, где собирались местные армяне…  Путешествуя по миру, я везде встречал армян, практически в каждом городе, и поэтому везде чувствовал себя, как бы в маленькой Армении. Я чувствую себя армянином. Несмотря на то, что я родился в Париже и моя жизнь, в основном, проходит в Европе, часть моего «Я» —армянская»,- рассказывал сам маэстро.
Когда ребенку было 3 года, его родители развелись, но это никак не отразилось на музыкальных способностях мальчика. В доме было пианино, которое манило мальчугана своими волшебными звуками. Вот так, с самого раннего детства самостоятельно познавал юный музыкант нотную грамоту. Путь Мишеля лежал в музыкальную школу.
В десять лет Леграна привели на прослушивание в Парижскую консерваторию, и Мишель с ходу поступил. В этих стенах он не только научился играть на многих инструментах: трубе, тромбоне, скрипке, виолончели, арфе – и увлекся джазовой музыкой, он делает первые пробы пера. В 1952-м Легран окончил вуз, получив первую премию по композиции. Однако полностью реализоваться в классической музыке он не желал – джаз стал частью самого музыканта.
В 20 лет Легран создает оркестр, где служит дирижером и руководителем, пишет песни, сотрудничает со знаменитым шансонье Морисом Шевалье, увидевшим в Легране, еще мальчишке, несомненный талант.
В начале 50-х гг. ХХ века Легран объединил в своем концерте разрозненные джазовые композиции Диззи, Гиллеспи, Майлса Дэвиса, Джона Колтрэйна, Стэна Гетца и Билла Эванса, сделав их творчество доступным для жителей Старого Света.
В середине 50-х гг. Легран пишет музыку для кино. Он автор музыки к комедии «Семь смертных грехов» (1962), драме «Ева» (1962), музыкальной мелодраме «Девушки из Рошфора» (1966) и других. Но особый успех принесли его «Шербурские зонтики» (1964). Примечателен тот факт, что все женские партии этой мелодрамы исполнила сестра композитора Женьева. За музыку к этому фильму Мишель Легран получил «Оскар».
Одновременно с работой над фильмами (а музыку он написал более чем к 200 картинам), он сотрудничает с певцами современной эстрады. Его хиты исполняли Эдит Пиаф, Морис Шевалье, Майлс Девис, поют Барбара Стрэйзанд, Лайзой Минелли, российские певцы.
В творческой копилке музыканта и съемки в кино. На его счету – 8 ролей. Дебют Леграна пришелся на 1952-й, когда он сыграл в фильме «Го последнее Рождество», а первую настоящую роль получил в драме «Клео от 5 до 7» (1962), сыграв пианиста Боба. Прекрасная музыка за кадром – творение Леграна.
Альбом Леграна «Le Jazz Grand», включавший себя джазовые композиции, вышел в 1978-м, а в 1991-м свет увидел «Dingo», принесший композитору премию «Гремми».
Жена Леграна Катрин – тоже музыкант, в оркестре Леграна она играет на арфе.
У Мишеля Леграна четверо детей. Два сына связали свою жизнь с эстрадой: одни пишет музыку, другой – исполняет. Дочери выбрали спорт: одна занимается конным, другая преподает на курсах по вождению авто.
Легран предпочитает вместо пассивного отдыха многообразие: он не только сочиняет музыку, играет на многих музыкальных инструментах, управляет оркестром, но и поет. Да и сам Мишель признается, что отдых чередуется приятными для него занятиями: несколько часов подряд может писать музыку для фильма, затем отдается песням, а вечером режиссирует этот спектакль снова.