Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի՝ Երեւան ադրբեջանցիների վերադարձի մասին հայտարարությունը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանի իրավիճակի ապակայունացմանը եւ ավելորդ լարվածություն է առաջացնում: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ռուս վերլուծաբան Ստանիսլավ Տարասովը:
Այսպիսով, նա նշել է, որ ադրբեջանական պետության ղեկավարի վերջին հայտարարությունների վերաբերյալ  մտահոգություն են հայտնել նաեւ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում:
«Եթե դիտարկենք այն բոլոր հայտարարությունները, որոնք կատարվել են այս տարիների ընթացքում, ակնհայտ է դառնում, որ դրանք որոշակի գործիքներ են որոշակի ծրագրերի իրականացման համար, եւ նրանք կարող են շատ  լուրջ հարված հասցնել բանակցային գործընթացին», - բացատրել է փորձագետը:
Միեւնույն ժամանակ, ինչպես նշել է վերլուծաբանը, եթե նման հայտարարություններ են արվում, ապա վաղ թե ուշ դրանք պետք է իրականացնել: Այնպես որ, առաջին քայլը, որը կարող է ազդանշան լինել  հայկական կողմի համար, կլինի Բաքվի հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացից դուրս գալու մասին, որն իր հերթին կարող է հանգեցնել երկրորդ քայլի` պատերազմի: Սակայն, ինչպես նշել է Տարասովը, դա դեռ չի կատարվում, եւ Ադրբեջանը, որը հաճախ փորձում է շանտաժի ենթարկել եւ ահաբեկել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին եւ հայկական կողմին, մասնավորապես, բանակցային գործընթացից դուրս գալու հայտարարություններով, ըստ էության, բլեֆ է անում, եւ ոչ ավելին:

Azerbaijan President Ilham Aliyev’s statement with respect to the Azerbaijanis’ “return” to Yerevan could destabilize the region, and it causes unnecessary tension, Russian analyst Stanislav Tarasov told Armenian News-NEWS.am.
He added that the Russian Foreign Ministry also has expressed concern over Aliyev’s most recent statements.
“If we look at all the statements that have been made over these years, it becomes apparent that they are certain tools for the implementation of certain plans,” explained the analyst. “And they can strike a very heavy blow to the [Nagorno-Karabakh conflict] negotiation process.”
At the same time, he said if such statements are made, they need to be implemented sooner or later. So, as per Tarasov, the first step that can be a signal for the Armenian side to this conflict would be Baku’s statement on withdrawing from the negotiation process, and which, in turn, could lead to the second step: war.
But, as the Russian analyst noted, this has not happened yet, and Azerbaijan, which frequently attempts to blackmail and threaten the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the Armenian side—especially with statements on withdrawing from the Karabakh peace process, is actually bluffing, and nothing more.