Սիրիական Աֆրինում քուրդ աշխարհազորայինները հայտարարել են հրադադարի մասին ՄԱԿ ԱԽ բանաձեւին հետեւելու պատրաստակամության մասին, սակայն պատրաստ են շրջանում պատասխան գործողություններին, որտեղ հունվարի վերջից Թոուրքիայի ԶՈՒ-ն ռազմական գործողություն է անցկացնում: Այս մասին նշված է «Սիրիական դեմոկրատական ուժերի» (SDF) տարածած հայտարարության մեջ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մենք հայտարարում ենք բոլոր թշնամիների դեմ ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձեւին հետեւելու մեր պատրաստակամության մասին՝ մեզ իրավունք վերապահելով օրինական ինքնապաշտպանության ենթատեքստում պատասխան հարված հասցնել Աֆրինում թուրքական բանակի եւ նրա դաշնակից խմբավորումների ցանկացած ագրեսիայի դեպքում»,- նշված է հայտարարության մեջ:
SDF-ն մյուս պատերազմող խմբավորումներին կոչ է արել հետեւել իր օրինակին եւ աջակցել հրադադարին: Քրդական ուժերը հայտարարել են, որ պատրաստ են ապահովել ՄԱԿ պատվիրակության հասանելիությունը Աֆրինի տուժած շրջաններ՝ հումանիտար ու բժշկական օգնություն ցուցաբերելու եւ ավերածությունները գրանցելու համար:
Հունվարի 20-ին Թուրքիայի Գլխավոր շտաբը հայտարարել էր սիրիական Աֆրինում քրդական կազմավորումների դեմ «Ձիթենու ճյուղ» գործողության մեկնարկի մասին: Դամասկոսը խստորեն դատապարտել է Աֆրինում Թուրքիայի գործողությունները՝ նշելով, որ այն Սիրիայի անբաժանելի մասն է:

Курдское ополчение в сирийском Африне заявило о готовности соблюдать резолюцию СБ ООН о прекращении огня, но готово на ответные действия в регионе, где с конца января турецкие ВС проводят военную  операцию. Об этом говорится в распространенном заявлении «Сирийских демократических сил» (SDF), передает РИА Новости. https://ria.ru/
«Мы заявляем о нашей готовности соблюдать резолюцию Совета безопасности ООН о прекращении военных действий против всех врагов, сохраняя за собой право нанести ответный удар в контексте законной самообороны в случае любой агрессии турецкой армии и союзных ей группировок в Африне», — говорится в заявлении.
SDF также призвали остальные воюющие группировки последовать их примеру и поддержать прекращение огня. Курдские силы заявили, что готовы обеспечить доступ делегаций ООН в пострадавшие районы Африна для оказания гуманитарной и медицинской помощи и фиксации разрушений.
Генштаб ВС Турции 20 января объявил о начале операции «Оливковая ветвь»  против формирований курдов в сирийском Африне. Дамаск решительно осудил действия Турции в Африне, отметив, что он является неотъемлемой частью Сирии.