Հյուսիսատլանտյան դաշինքը դադարեցրել է Ռուսաստանի հետ ռազմական գծով ամեն գործնական համագործակցություն եւ պատրաստ չէ կառուցողական երկխոսություն ծավալել Ռուսաստան–ՆԱՏՕ խորհրդի շրջանակներում, դրա փոխարեն Դաշինքն արեւելյան ճակատում գոյություն չունեցող սպառնալիքների դեմ պայքարի ուժեղացման կուրս է վերցրել,  հայտարարել է արտաքին գործերի փոխնախարար Ալեքսանդր Գրուշկոն։
«Մենք երկխոսությունից չենք հրաժարվում։ Նրանց կողմից խոչընդոտը մեկն է՝ ՆԱՏՕ–ն իր գործնական գործողություններում ուժեղացնում է իր արեւելյան ճակատում գոյություն չունեցող սպառնալիքների դեմ պայքարը, իսկ ընդհանուր շահեր ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը դադարեցվել է»,–նշել է Գրուշկոն։
Նա նաեւ հավելել է, որ «Դաշինքի ղեկավարությունը սիրում է խոսել լարվածության թուլացման, վտանգավոր ռազմական միջադեպերի եւ մյուսների մտադրությունների սխալ ընկալման կանխման մասին, բայց չի անում ոչինչ ռազմական գծով համագործակցությունը վերականգնելու ուղղությամբ»։
«Այսօր հասկանալի է, որ ոչ մի կազմակերպություն, նույնիսկ ամենահզորները, ինչպես օրինակ ՆԱՏՕ–ն է, սիրում են խոսել իրենց անվտանգության  ապահովման անկարողության մասին։ Պետք չէ առանձնանալ շրջապատող աշխարհից եւ անվտանգության կղզիներ կառուցել։ Միայն իրավահավասար համագործակցությունը բոլոր համաշխարհային դերակատարների, այդ թվում Ռուսաստանի հետ կբարելավվի իրավիճակը եւ թույլ կտա բազմաթիվ սպառնալիքների հարցն լուծել»,–ընդգծել է նա։
ՆԱՏՕ մամուլի ծառայությունում հայտնել են, որ «Հյուսիսատլանտյան դաշինքի եւ Ռուսաստանի հարաբերությունների բնույթն եւ համագործակցության ձգտումը կախված կլինի Ռուսաստանի գործողությունների հստակ, կառուցողական փոփոխություններից, որոնք կվկայեն Ռուսաստանի կողմից  միջազգային իրավունքի, միջազգայինհ պարտականություններիր եւ պարտավարությունների պահպանման մասին։

Североатлантический альянс прекратил любое практическое сотрудничество с РФ по военной линии и не готов вести конструктивный диалог в формате Совета Россия-НАТО, вместо этого блок взял курс на усиление на восточном фланге против несуществующей угрозы, заявил «Известиям»  заместитель министра иностранных дел РФ Александр Грушко.
«Мы от диалога не уходим. А с их стороны препятствие одно - НАТО в своих практических действиях усиливает восточный фланг против несуществующей угрозы, а в сферах общих интересов все сотрудничество было прекращено», - отметил Грушко.
Он также добавил, что «руководство альянса любит говорить о необходимости деэскалации, предотвращении опасных военных инцидентов и неправильного прочтения намерений другого, но не делает ничего для того, чтобы восстановить нормальные связи по военной линии».
«Сегодня понятно, что ни одна организация, даже самая сильная, как НАТО любит себя называть, не способна обеспечить свою безопасность. Нельзя отгородиться от окружающего мира и выстраивать островки безопасности. Только равноправное сотрудничество со всеми мировыми игроками, включая Россию, способно улучшить ситуацию и может привести к таким схемам взаимодействия, которые действительно позволят справиться со всеми многочисленными угрозами», - подчеркнул замглавы МИД РФ.
В пресс-службе НАТО заявили, что «характер отношений Североатлантического союза с Россией и стремление к партнерству будут зависеть от четкого, конструктивного изменения в действиях России, свидетельствующего о соблюдении международного права, международных обязательств и обязанностей России».