Նոր Զելանդիայի կառավարությունները մշտապես վախենում են պաշտոնապես ճանաչել 20-րդ դարի՝ մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունները, հատկապես Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին նորզելանդական newshub.co.nz կայքում հրապարակված իր հոդվածում նշում է լրագրող Տոնի Ռայթը:
Չնայած այդ տարիներին այս իրադարձությունների մասին էին Նոր Զելանդիայի թերթերի առաջին սյունակները, եւ դրանք կարող էին տեսնել Դարդանելի գործողության ժամանակ օսմանյան բանակի կողմից գերված նորզելանդացի զինվորները, Նոր Զելանդիայի ոչ մի կառավարություն չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, նշում է հոդվածի հեղինակը՝ հավելելով, որ սա պետք է փոխվի: «Մենք ճանաչում ենք Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ հրեական Հոլոքոստը, Ռունադայում ցեղասպանությունը, բոսնիական ցեղասպանությունը եւ մեզ ավելի մոտ Արեւելյան Թիմորում ցեղասպանությունը: Բայց ինչո՞ւ նույն կերպ չենք վարվում, երբ հարցը վերաբերում է Հայոց ցեղասպանությանը: Պատասխանը պարզ է՝ պատճառը Նոր Զելանդիայի հարաբերություններն են Չանաքալայի եւ Թուքիայի հետ»,- նշում է Ռայթը:
Նա ընդգծում է, թե հիմնական պատճառն այն է, որ ճանաչելու դեպքում Թուրքիան, ավելի շուտ, կսպառնա Նոր Զելանդիայի քաղաքացիներին մարտերի վայր այցելությունների արգելքով: Սակայն հեղինակը հավելում է, որ Ֆրանսիայից եւ Կանադայից զինվորները նույնպես մարտնչել են օսմանյան ուժերի դեմ, բայց այդ երկրներն, այնուամենայնիվ, Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են:
Հեղինակը մարտահրավեր է նետում Ջասինդե Արդերնի կառավարությանը. «Ճանաչե՛ք Հայոց ցեղասպանությունը, դա կատարեք օրենքով: Սովորեցրե՛ք դա նորզելանդական դպրոցներում, ինչպես եւ Հոլոքոստը: Դա կատարե՛ք խաղաղության համար՝ որպես նախազգուշացում այն մասին, թե ինչ կարող է տեղի ունենալ պատերազմի ժամանակ»:
«Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ ավելի քան 18 500 նորզելանդացիները չեն զոհվել այն բանի համար, որ արտասահմանյան տերությունները դեռեւս կարողանան մեզնից փրկագին պահանջել 100 տարի անց»,- ամփոփել է նա:

New Zealand governments have been constantly running scared from officially recognising the 20th century’s first great crime against humanity - the Armenian Genocide, journalist Tony Wright wrote in his article published in Newshub.co.nz.
“While the purges and mass-death events were front page news in New Zealand at the time, and even witnessed by Kiwi soldiers who were captured by Ottoman forces at Gallipoli, no New Zealand government has ever officially acknowledged that the Armenian Genocide took place, and that needs to change,” he also noted. “We recognise the Jewish Holocaust of World War II, the Rwandan genocide, the Bosnian genocide, and closer to home, the East Timor genocide.
“So why don’t we do the same with the Armenian Genocide?
“The answer is simple: New Zealand's link to Gallipoli and Turkey.
“If a New Zealand government moved to officially recognise that the Armenian Genocide took place, then Turkey would likely threaten to ban Kiwi passport holders from visiting the old Gallipoli battlefields - or at least make the process much more difficult than it is now.
“It’s interesting to note that soldiers from France and Canada also fought the Ottoman forces at Gallipoli, and yet those nations still decided to stand up to Turkey and recognise the Armenian Genocide.
“So, my challenge to the [PM] Jacinda Ardern-led [New Zealand] Government is this:
“Take a stand and officially recognise that the Armenian Genocide took place. Make it law. Teach it in Kiwi classrooms alongside other genocides like the Jewish Holocaust. Do it for peace, and as a chilling warning of what can happen during a war.